Konstruktér Adrian Newey se více zapojí do řešení krize Red Bullu

Adrian Newey se s ohledem na ne zrovna špičkovou formu letošního red bullu opět o něco více zapojuje do procesu, který by měl zajistit týmu rychlejší monopost.

Štítky: Adrian Newey Red Bull Zveřejněno 18. 05 2017 — Lukáš Štěrovský

Byl to právě Red Bull, kdo byl před sezonou považován za největšího konkurenta Mercedesu. Jenže rakouský tým zatím výkonnostně špici startovního pole nestíhá a za Ferrari a Mercedesem je „jen“ nejlepším ze zbytku světa. Stáj se údajně potýká se špatnou korelací mezi daty z větrného tunelu a trati, kvůli čemuž vozu chybí přítlak.

Nové díly ve Španělsku sice pomohly (minimálně v kvalifikaci) snížit ztrátu na čelo, ale ne tak, aby Red Bull mohl bojovat o vítězství. Přitom technický guru Adrian Newey se většinou, když došlo na změnu pravidel, vytasil s něčím převratným. Letos však zůstalo toto očekávání nenaplněno.

Newey se během posledních let postupně z formule 1 stahoval, během sezony 2016 ale došlo k opaku. Podle šéfa týmu Red Bull, Christiana Hornera, Neweyho vliv stále narůstá, a tak by na sebe dobré výsledky neměly nechat dlouho čekat.

„Poslouchá velmi pozorně to, co jezdci říkají. Je to tak trochu jako u doktora,“ popisuje Christian Horner. „Velmi mu záleží na tom, aby pochopil zpětnou vazbu jezdců a jejich komentáře. Jsem si jistý, že bude celý balíček dál vyvíjet. Přes zimu se na vývoji vozu podílel tak na padesát procent, ale od testů v Barceloně byl zapojen výrazně. Podle mého to tak bude nadále pokračovat.“

Newey se mimo jiné věnoval například na práci hypercaru od Aston Martinu. S ohledem na to Horner přiznává, že geniální konstruktér se sice formuli 1 věnuje nyní intenzivně, ovšem nikoliv na plný úvazek, jako tomu bylo v minulosti. „Je zřejmé, že existují i další věci, na které se bude později v letošním roce soustředit. Ale teď je většina jeho úsilí zaměřena na formuli 1.“

A jak moc byl tedy Newey zapojen do práce na letošním voze? „Byl na týdenních schůzkách, pracoval na vývoji a návrhu monopostu. Naše pracovní skupina je uzpůsobena tomu, aby vyhovovala jedinečnému způsobu práce, který Adrian aplikuje,“ dodává Christian Horner.

Diskuse k článku

Napsat komentář