Nahrazování benzinu olejem se vedení F1 nelíbí

Spekulace ohledně nepovoleného spalování oleje během kvalifikace a tím pádem i navýšení výkonu by měly pro příští rok skončit. Může za to navrhovaná úprava pravidel, kterou však ještě musí posvětit Světová rada motorsportu.

Štítky: Pravidla Technika Zveřejněno 26. 04 2017 — Lukáš Štěrovský

Celá kauza začala stížností Red Bullu na Mercedes, který údajně v kvalifikaci do paliva přimíchává olej, který spaluje a získává tak vyšší výkon. FIA na dotaz rakouské stáje odpověděla, že něco takového by bylo nedovolené, navíc zpřísnila kontrolní procesy tak, aby se ujistila, že všichni pravidla dodržují.

Nyní byly navrženy další úpravy pravidel, které by měly vejít v platnost pro rok 2018 a jež by měly se stoprocentní jistotou zaručit, že žádný z týmů nespaluje spolu s palivem i olej. Návrh musí ještě schválit Světová rada motorsportu.

Ve zkratce jde o úpravu regulí ve třech oblastech. Týmy budou nově muset během celého víkendu předávat Mezinárodní automobilové federaci aktuální informace o množství oleje v hlavní olejové nádrži. Navíc hodinu před závodem budou muset stáje oznámit hmotnost oleje v dalších nádržích vyjma té hlavní. Tato data by měla pomoci odhalit anomálie v rychlosti spalování oleje například právě mezi kvalifikací a závodem.

Dále budou zakázané aktivní kontrolní ventily mezi jakoukoliv součástí pohonné jednotky a sacím ventilem motoru. Odvzdušňovací potrubí totiž v současnosti umí prostřednictvím sacího ventilu vést přebytečný olej zpět do pohonné jednotky – dříve byl odváděn zadní částí vozu. Tato úprava zamezí tomu, aby byl přebytečný olej veden zpět do motoru a využíván jako příměs paliva.

Týmy navíc budou omezeny možností použít pouze jednu specifikaci oleje na pohonnou jednotku během celého Grand Prix víkendu. Ta musí být oznámena ještě před jeho započetím. To vyloučí možnost využití speciálního oleje určeného pro kvalifikaci a třeba nasazení trvanlivější směsi pro závod.

Že se z vozů Mercedes moc kouří? „Vidí duchy,“ reaguje šéf týmu

Diskuse k článku

Napsat komentář