Konec legendy jménem Tyrrell
Psal se 2. prosinec roku 1997, když motoristická média zveřejnila bezesporu šokující informaci. Legendární tým Tyrrell končí, převezme jej tabáková firma British American Tobacco. A přestože Tyrrell ještě jeden rok odjezdil, už to bylo jen pomyslné zatloukání hřebíčků do rakve, které vyvrcholilo smrtí zakladatele Kena Tyrrella ke konci srpna 2001…
Ken Tyrrell byl čistým ztělesněním časů, kdy formule 1 byla o gentlemanech a montování všeho v garáži na koleni. Tento Angličan sám nejprve zkoušel závodit, ale brzy pochopil, že na nejrychlejší mít nebude. V roce 1958 se už jako manažer dostal až do formule 2, později ve stejné roli nakoukl i do formule 1, když v roce 1961 zaskakoval za zraněného šéfa týmu Johnna Coopera.
Tyrrell, kterému se připisují zásluhy za objevení takových talentů jako Jackie Stewart, Jody Scheckter nebo John Surtes (jediný mistr na dvou i čtyřech kolech), ale snil o vlastním týmu F1, což se mu povedlo v roce 1968. Tedy napůl. S finanční podporou firem Elf, Dunlop a Lotus se stal šéfem stáje, avšak tehdy ještě pod jménem francouzského výrobce Matra. A právě díky Jackiemu Stewartovi z toho hned bylo druhé místo v pořadí jezdců!
Matra se sice rozhodla stáhnout ze seriálu, ale Tyrrell si pro příští rok ještě ponechal její jméno. A zlatým písmem se pod něj podepsal Jackie Stewart. Ten získal mistrovský titul, což už pod jménem stáje Tyrrell Racing Organisation zopakoval i v letech 1971 (jediný rok, kdy stým získal i Pohár konstruktérů) a 1973. Bohužel pro Tyrrella se jednalo o úspěchy, které už nepřekonal. Ve formuli 1 nasbíral celkem 433 startů, ve kterých získal 3 tituly, 66 pódií, 23 výher, 14 pole position, ale už žádný další titul. A to v jeho stáji závodila taková jména jako Michele Alboreto, François Cevert, Ronnie Peterson či Martin Brundle…
Ale forma týmu šla s postupem času čím dál tím více dolů. Vše skončilo, jak už bylo zmíněno výše, v roce 1997, kdy stáj odkoupila firma British American Tobacco. Ta však prohlásila, že tým převezme až od roku 1999 (aby od Tyrrellu dostala případné prize money za předchozí rok, tedy peníze za účast, které se nevztahovaly na nové stáje). Sezona 1998 tak byla pro Tyrrell v královně motorsportu konečnou. Výsledek? Poslední místo v Poháru konstruktérů. Nejlepší umístění si připsal Ricardo Rosset v Kanadě, kdy dojel osmý. Jenže cíl tehdy spatřilo jen devět jezdců…
V roce 1999 se tak tým přejmenoval na British American Racing alias BAR (o tom, jak moc byl nebo nebyl tento tým úspěšný, si povíme jindy) a Tyrrell tak zanikl. „Bylo to nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem v životě musel udělat,“ přiznal Ken Tyrrell.
Zakladatel stáje pak o rok a půl později zemřel, když jej členové jeho rodiny našli u něj doma v Surrey bez známek života. Bylo mu 77 let. „Ken byl mimo rodiny nejdůležitějším člověkem v mém životě,“ přiznal tehdy jediný šampion Tyrrellu Jackie Stewart. „Byl to více než manažer a majitel týmu. Byl jako můj otec. Byl zkrátka nejlepší, nestaral se jen o vozy a peníze, ale i o nás, jezdce,“ dodal Stewart.
Diskuse k článku