Komisaři uznali protesty Renaultu, Racing Point přišel o body i peníze

Sportovní komisaři vyhověli protestům Renault na vůz Racing Pointu, který podle francouzské stáje okopíroval loňské brzdové kanálky Mercedesu. Racing Point dostal pokutu celkem 400 tisíc euro a přišel o 15 bodů v Poháru konstruktérů.

Štítky: FIA Racing Point Renault Zveřejněno 7. 08 2020 — Lukáš Štěrovský

Komisaři odhalili, že Racing Point obdržel kompletní sadu brzdových kanálků Mercedesu verze 2019 počátkem ledna. Zkoumání FIA vedlo k verdiktu, podle kterého byla letošní verze zadních brzdových kanálků jasnou napodobeninou produktu Mercedesu. S ohledem na to, že vloni Racing Point zadní brzdové kanálky od Mercedesu nepoužíval, komisaři rozhodli, že jejich konstruktérem je Mercedes, a nikoliv Racing Point, a ten tak neměl právo použít ani jejich upravenou variantu.

Celkem tři protesty Renaultu tedy jsou oprávněné, Racing Point přišel o 7,5 bodů za každé auto za GP Štýrska (mělo by se týkat jen Poháru konstruktérů), rovněž dostal pokutu 200 tisíc euro za každé auto. Nicméně za účast v GP Maďarska dostal Racing Point jen napomenutí.

FIA rovněž přiznala, že se jedná o porušení sportovních, a ne technických pravidel a že využitím fotografií a tvorbou vlastního dílu by stáj došla ke stejnému výsledku, proto nesáhla k diskvalifikaci, tým navíc při šetření spolupracoval a kanálky může dál používat – nasadit nové by totiž bylo technicky příliš komplikované, uznali komisaři.

Racing Point má 24 hodin na odvolání.