Komentář: Zaplaceno? Nezaplaceno?

Renault si stěžuje, že nemá od svých zákaznických týmů zaplaceno. Týmy jako jeden muž tvrdí, že mají všechno v pořádku. Kde je pravda?

Štítky: Caterham Lotus Pohonné jednotky Red Bull Renault Toro Rosso Zveřejněno 10. 05 2014 — Tomáš Richtr

Zmatečné informace chodí ze Španělska o tom, zda má dodavatel motorů Renault od svých zákazníků zaplaceno, či nikoli.

Šéf Renault Sport F1 Jean-Michel Jalinier se nechal slyšet, že schopnost Renaultu dotáhnout současnou ztrátu také ohrožuje skutečnost, že někteří zákazníci neplatí. Motory Renaultu nasazují Red Bull, Toro Rosso, Lotus a Caterham.

Už na páteční konferenci se na to zástupců Toro Rosso a Caterhamu dotázal kolega Ian Parks z Press Association.

“Podle toho, co vím, zaplatili jsme všechno,” řekl v odpovědi Franz Tost.

“To jsou důvěrné informace, ale je mi potěšením říci, že co se faktur týče, máme všechno v pořádku,” dodal Cyril Abiteboul.

[colored_box color=”blue”]Renault: Některé týmy nám neplatí za motory, mohli bychom jim je přestat dodávat
Lotus a Caterham se dušují, že za motory Renaultu platí[/colored_box]

Během soboty vydal zprávu pro tisk Lotus: “S Renault Sport F1 máme uzavřenou dohodu ohledně placení za dodávání pohonných jednotek v sezoně 2014. Tuto dohodu stoprocentně dodržujeme.”

Dá se tušit, že čtyřnásobný šampion Red Bull na motory nějaké ty peníze mít bude. Kdo tedy neplatí?

Vysvětlení se skrývá v termínu, který použil šéf Caterhamu Cyril Abiteboul. V angličtině totiž zní “we are settled with invoices”. Být settled” znamená mít všechno vyrovnané, ale také to znamená “být domluvený”. Jinými slovy například Caterham skutečně nemusí mít zaplaceno, ale může být s Renaultem domluven (například na alternativních platebních termínech).

Znamená to, že tvrzení Renaultu “nedostali jsme zaplaceno” a zpráva Caterhamu “co se faktur týče, jsme na všem domluveni” nemusí být nutně konfliktními prohlášeními. Kouzlo hry se slovíčky.

Je ale veřejným tajemstvím, že s výjimkou Ferrari, McLarenu, Red Bullu/Toro Rosso a Mercedesu mají problémy s financemi (cash flow) všechny ostatní týmy, a tedy i Lotus a Caterham. Jen své potíže se solvencí nemohou veřejně přiznat, a tak hledají všelijaká prohlášení s veškerým využitím PR obratů.

Diskuse k článku

Napsat komentář