Komentář: Líbí se ještě někomu formule 1?

Kritiků v řadách formule 1 je čím dál víc, což připomíná jistě rčení o znečišťování vlastního hnízda.

43 Zveřejněno 15. 06 2015 — Jan Pastorek

Kritiků v řadách formule 1 je čím dál víc, což připomíná jistě rčení o znečišťování vlastního hnízda.

Když loni začal s velkou kritikou nové formule 1 s hybridními pohonnými jednotkami Bernie Ecclestone, zdálo se to jako velmi špatný marketingový tah. Byl to ale jen slabý odvar toho, co se děje letos. Poslední dobou mám pocit, že formule 1 už nikoho nebaví, že se jedná o sport, který se ocitl ve slepé uličce, ze které nedokáže vycouvat.

Vedle tradiční Ecclestonovy kritiky teď pravidelně slýcháme také představitele týmů, jak jmenují nedostatky, kterými trpí formule 1. Špatně jsou pravidla nejen o motorech, špatně je počet zastávek v boxech, špatné jsou samotné pneumatiky, vozy nejsou působivé a moc snadno se řídí, systém vedení je neefektivní, model přerozdělování peněz nespravedlivý.

Kritici vozů našli zdatnou oporu v jezdcích. Snad každý pilot, který ve formuli 1 něco pamatuje, říká, jak to kdysi bylo lepší, od Alonsa, přes Räikkönena, až po Buttona. Pochopitelně vyjma členů týmu Mercedes.

Aby toho nebylo málo, tak Ecclestone neváhá využít své přátele v řadách promotérů, především Rona Walkera v Austrálii, aby se kritika současné formule 1 ozývala i z okruhů. A kdo by si přeci jen troufl myslet, že ne všechno je na formuli 1 špatně, jsou tu pro něj marketingové analýzy agentur, kterým dělá starost klesající sledovanost. Ještě váháte? Tak si vy, nenapravitelní optimisté, vzpomeňte na hrozbu žaloby malých týmů Evropské komisi, o které se začalo hovořit kolem GP Kanady.

A kdo za to může? No přece ti, kde dnes nejvíc kritizují, tedy týmy a šéfové formule 1, kteří se podíleli na tvorbě současných pravidel a smluv. A může to někdo změnit? Nemůže, protože ti, kdo by chtěli udělat razantní změny (Ecclestone), je sami udělat nemůžou, a ti kdo by je udělat mohli, je udělat nechtějí (šéfové týmů).

Ale nebude větší problém v komunikaci? Mám pocit, že taková otázka v nedávné anketě GPDA chyběla, tedy jestli fanoušky dokáže víc znechutit hybridní šestiválec nebo věčné naříkání pořadatelů, týmů a jezdců, jak je formule 1 špatná.

Netroufnu si hovořit za všechny fanoušky, takže na závěr jen osobní vzkaz pro formuli 1: Dámy a pánové, mě formule 1 pořád baví, někdy méně, někdy více, ale baví. Takže si přestaňte pod sebou řezat větve, na kterých sedíte, odložte pily, soustřeďte se na co nejlepší závody a případné změny probírejte alespoň naoko neutrálně.

Diskuse k článku

Napsat komentář