Kevin Magnussen opouští formuli 1 s klidem v duši

Jedním z jezdců, pro něž je závod v Abu Dhabi posledním ve formuli 1, je Kevin Magnussen. Ten toho ale příliš nelituje, ačkoliv nepředpokládá, že by se ještě někdy v královně motorsportu objevil.

Štítky: Kevin Magnussen Zveřejněno 12. 12 2020 — Martin Vejdělek

„Jsem s tím docela smířený. V motorsportu se nikdy nemá říkat nikdy, ale nazývám to svým posledním závodem ve formuli 1.“ Svou kariéru tak zakončí s bilancí 119 závodů a pokud se nestane žádný zázrak, tak i s jediným pódiovým umístěním.

Na stupně vítězů přitom vystoupal hned při své premiéře, s vozem McLarenu obsadil v Melbourne v březnu 2014 druhou příčku. Jenže zbytek sezony se mu nevyvedl, šampionát zakončil až na jedenáctém místě a pro další rok ztratil místo na startovním roštu.

Po krátké a nepříliš úspěšné epizodě v Renaultu se přesunul do Haasu, kde dělal poslední čtyři sezony parťáka Romainu Grosjeanovi. Z týmového i individuálního hlediska byl nejúspěšnější rok 2018, kdy Magnussen skončil hned čtyřikrát mezi nejlepšími šesti. Od té doby to však jde s americkým týmem z kopce, což je zřejmě jeden z faktorů, které rodák z Roskilde odnesl.

„Posledních několik let to nebylo zrovna nejzábavnější, vzhledem k tomu, že jsem závodil na zadních příčkách. Některé závody se povedly a body byly cenné, ale spíše vzpomínám na rok 2018, kdy se nám opravdu dařilo.“

Grosjeana s Magnussenem nahradí v kokpitu vedle vítěze F2 Micka Schumachera také Rus Nikita Mazepin, syn bohatého otce. Pro něj je podle Dánova názoru získání sedačky podstatně snazší.

„Jako malý jsem snil o formuli 1 a chtěl být její součástí. Takže jsem v tomto ohledu šťastný, že jsem dostal tuhle šanci. Teď už je těžké se sem dostat, když nejste ze superbohaté rodiny.“

„Já pocházím z normální rodiny. Můj táta byl závodník, ale bohatí jsme nebyli. Když jsem se narodil, jezdil teprve motokáry. I tak jsem se do formule 1 dostal, přičemž mi hodně pomohli lidé v mém okolí,“ říká syn Jana Magnussena, účastníka pětadvaceti velkých cen.

Z posledního závodu chce osmadvacetiletý jezdec odcházet s dobrým pocitem. „Chci si tu velkou cenu užít, řízení tohoto auta je strašně uspokojující. Taky budu myslet na minulost a všechny příležitosti, které jsem dostal.“

A kam se budou ubírat další Magnussenovy kroky? Do série amerických sportovních vozů IMSA, kde pro něj nová sezona začne už na konci ledna.

„Těším se na svou budoucí kariéru, bude to zajímavé. Mým prvním závodem bude Daytona, to je už příští měsíc. I proto nejsem moc smutný, protože vím, že na mě čeká spousta vzrušujících momentů.“