Když se doma nedaří: Pět jezdců s nepovedenými domácími závody

V historii sportu najdeme řadu jezdců, kteří se dočkali cenného vítězství na domácí půdě. Ne každý ale může vyhrávat a jsou i tací piloti, kterým se doma nedařilo. O koho konkrétně jde a proč doma úspěch nepřišel?

Štítky: Historie Zveřejněno 28. 01 2023 — Vašek Štěpánek

Phil Hill – USA

Američan za svého působení ve sportu několikrát prokázal svůj talent a rychlost. V domácích závodech ale Hill své kvality nezužitkoval. První příležitost zúčastnit se domácího závodu Hill dostal v roce 1959 v Sebringu, po technických problémech ale závod nedokončil.

V roce 1960 bylo o titulu mistra světa rozhodnuto předčasně a Ferrari se posledního závodu nezúčastnilo. Hill se proto objevil v zákaznickém týmu, na zajímavý výsledek ale mohl kvůli slabé formě vozu rovnou zapomenout.

V roce 1961, kdy Američan získal titul, se Ferrari opět nezúčastnilo Velké ceny USA. Mohla za to fatální nehoda v Grand Prix Itálie, kdy Wolfgang von Trips havaroval a spolu s ním zemřelo dalších čtrnáct fanoušků.

Rubens Barrichello – Brazílie

Velezkušený závodník Barrichello je dalším ukázkovým příkladem. Po přestupu do Ferrari se pravidelně objevoval na stupních vítězů a vyhrával závody, ale doma v Brazílii to z nějakého důvodu nešlo. Rychlost ale Barrichello na Interlagosu měl.

Dokazují to i jeho výhry v kvalifikacích v letech 2003, 2004 a 2009. Tak či tak, vítězství před domácím a vášnivým davem ale nikdy nepřišlo. Jednou za to mohl technický problém, jindy zase jezdecké chyby nebo smůla.

Mark Webber – Austrálie

Hned ve svém prvním závodě ve formuli 1 získal Webber na domácí půdě v Austrálii dva body za páté místo. Pořadatelé Grand Prix v Melbourne byli z mladíka natolik ohromeni, že mu zajistili takzvané ‚čestné podium‘.

V několika dalších letech Webber působil v týmech ve středu pole a naděje na lepší výsledek před domácím publikem byly mizivé. Až v roce 2009 postavil Red Bull schopný vůz, ale vrcholem bylo pouze čtvrté místo v roce 2012.

Jenson Button – Velká Británie

Brit se za svou kariéru zúčastnil sedmnácti domácích závodů. I když má Button na kontě řadu vítězství, podií i mistrovský titul, závod na Silverstonu se mu nikdy nevydařil a ani jednou se na tamním okruhu neobjevil na stupních vítězů.

V roce 2004 získal Button podium v polovině závodů, které se v daný rok jeli, ale Silverstone chybí. V roce 2009 byla Grand Prix Velké Británie prvním závodem, ve které Button nezískal podium a takhle bychom mohli pokračovat dál.

Mistr světa z roku 2009 skončil v Anglii celkem třikrát na čtvrtém místě, a to v letech 2004, 2010 a 2014. Jeho krajan a kolega z let 2010-2012 Lewis Hamilton má na domácí půdě více štěstí, na Silverstonu vyhrál už osmkrát.

Daniel Ricciardo – Austrálie

Bývalý pilot Red Bullu, Renaultu a McLarenu Daniel Ricciardo má v Austrálii zažíval v Austrálii podobný příběh jako jeho krajan Mark Webber. Když se usměvavý medojed poprvé představil v Red Bullu, skončil v závodě na druhém místě.

Po závodě byl ale Ricciardo diskvalifikován kvůli nedostatku paliva v nádrž a na vině byl také samotný průtok paliva. V dalších letech se Ricciardo marně snažil získat vysněné domácí podium před milujícím davem.

Marně, vrcholem bylo podobně jako u Webbera čtvrté místo v roce 2018. O rok později přešel Ricciardo do Renaultu a hned první závod nedokončil. V letech 2020 a 2021 se u protinožců nezávodilo a vloni doma skončil šestý.

Charles Leclerc – Monako

Říká se, že v kariéře pilota F1 chce člověk vyhrát tři věci – titul, domácí závod a Velkou cenu Monaka. Charles Leclerc si může jedním vítězstvím zajistit hned dva velké milníky. Monačan má ale v ulicích Monte Carla opravdu velkou smůlu.

Až do loňské sezony platilo, že v Monaku Leclerc nedojel do cíle, ať už kvůli svým vlastním chybám, nebo kvůli technice. V paddocku už se nebáli Leclerca v Monaku nazvat prokletým, ale vloni přišla naděje na prolomení.

Po startu z pole position Leclerc vedl závod, dokud nepřišly na řadu pit-stopy. Mechanici Ferrari zaváhali, udělali špatné strategické rozhodnutí a Leclerc se propadl až na čtvrté místo, tedy opět mimo podium, alespoň už ale dokončil závod… tak uvidíme, co se stane letos.