Když kvalifikaci na GP Rakouska 1978 zastavili parašutisté

Velká cena Rakouska přinesla desáté a poslední vítězství Ronniemu Petersonovi, necelý měsíc před tím, než zemřel na okruhu v Monze. Byl to v Rakousku počasím ztrápený víkend, jak je pro Spielberg ve Štýrsku typické, ale nebyl to o tomto víkendu ten hlavní problém.

Štítky: GP Rakouska Historie Zveřejněno 6. 01 2020 — Tomáš Richtr

Byla to sezona, která hrála do karet spíše zlato-černým lotusům Maria Andrettiho a Ronnieho Petersona. V té sezoně Carlos Reutemann vyhrál tři závody pro Ferrari před dvanáctým závodem v Rakousku. Byl to ale Andretti, kdo bezpečně vedl šampionát, a v Poháru konstruktérů to byl Lotus se svým přísavným efektem.

V té době se pořadí na startu skládalo z několika pátečních a sobotních jízd. Tou závěrečnou byla kvalifikace v sobotu odpoledne. V rámci doprovodného programu byl naplánován seskok parašutistů přímo na okruh před závěrečnou kvalifikační jízdou.

Jak bývá pro region ale obvyklé, okruh zakryly těžké olověné mraky. Start závěrečné kvalifikaci byl o deset minut posunut a seskok parašutistů zrušen. Alespoň si to tedy mysleli.

Nejen divákům, ale hlavně pilotům F1 a samotným parašutistům se vlivem úchvatné kombinace okolností nabídla bizarní scéna: krátce poté, kdy byli piloti vyslání na trať se z nízkých mraků začali na okruh snášet parašutisté! Psal se rok 1978, takže k dispozici nebyly sofistikované prvky, jako výrazné LED panely indikující červeným světlem zastavení jízd. Přesto se pořadatelé všemožnými prostředky právě o to – a úspěšně – pokusili. Rozhořčení ale panovala na všech stranách: jak u pilotů, tak parašutistů.

Ronnie Peterson nakonec kvalifikaci vyhrál, Mario Andretti stál za ním. Závod vyhrál Peterson poté, co Andretti po startu kolidoval s Reutemannem. Na stupně vítězů se poprvé dostal Gilles Villeneuve.

Diskuse k článku

Napsat komentář