Kdo stojí za pořádáním závodu na Silverstone? Představujeme britskou závodní smetánku

Spolek, do nějž se nedostane jen tak někdo, přestože většina fanoušků motorsportu by za členství v něm dala mnohé. To je Klub britských závodních jezdců, v angličtině The British Racing Driver’s Club – ten je všeobecně uznáván za zakládajícího činitele odkazu motorsportu ve Velké Británii. Jeho historie sahá do první poloviny dvacátého století.

Štítky: BRDC Silverstone Zveřejněno 7. 07 2016 — Šimon Trantina

V roce 1928 významný britský bakteriolog, nadšenec do automobilových závodů a pozdější trojnásobný vítěz závodu 24 hodin Le Mans Dr. Dudley Benjafield založil sérii slavnostních schůzek s ostatními zúčastněnými osobami, ze kterého klub vzešel.

V dubnu téhož roku se konala slavnostní zahájení této iniciativy za účasti všech pětadvaceti zakládajících členů. Cílem klubu bylo šířit motorsport a jeho zájmy mezi širší veřejnost, nalákat nové závodníky a připomínat si různé závody, události a výkony.

Do klubu britských závodních jezdců mohou přirozeně vstoupit muži i ženy. Musí však mít zkušenosti s aktivním působením v určité sekci motorsportu. Mimořádné členství je nabízeno těm, kteří během své kariéry v britském motorismu zanechali trvalý odkaz. Čestnému členství se mohou těšit mimořádně úspěšní lidé, například mistři světa formule 1 i z jiných zemí.

Klub se může pyšnit nejedním zvučným jménem na seznamu členů. Jeho členy jsou Jackie Stewart, Stirling Moss, Lewis Hamilton nebo Jenson Button. V čele BRDC stojí bývalý závodník formule 1 Derek Warwick, doživotním viceprezidentem je Stirling Moss. Mezi viceprezidenty se také řadí osobnosti jako Martin Brundle, Ron Dennis, John Surtees, Nigel Mansell nebo Frank Williams.

Nyní, 87 let od založení, klub čítá více než 800 členů. Jsou v něm aktivní či bývalí závodníci ve věkovém rozmezí od sedmnácti až do sedmadevadesáti let. Étos klubu se po celou dobu existence nezměnil, zakládá si hlavně na původních cílech, zvycích a dlouholeté tradici.

Velké slovo v celosvětovém motorsportu si klub získal v roce 1929, když uspořádal závod na 500 mil na okruhu Brooklands pod jménem BRDC 500-mile race. V roce 1952 si pronajal areál Silverstone a o 19 let později došlo k úplnému odkoupení původního válečného letiště od britského Ministerstva obrany a k definitivnímu dokončení jeho přestavby v závodní okruh.

Od šedesátých let minulého století je okruh v Silverstone spravován oddělením BRDC pod názvem Silverstone Circuits Limited, které má za cíl rozvíjet zejména obchodní aspekty vlastnictví okruhu. Dnes se na renovovaném rozložení okruhu koná nejen Velká cena Velké Británie vozů formule 1, ale například také závod MotoGP, Mistrovství světa vytrvalostních závodů (WEC), britský šampionát cestovních vozů a mnoho dalších.

Čtěte dále: Foto: Ohlédnutí za GP Velké Británie

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2015, Grand Prix of Great Britain, fans *** Local Caption *** +++ www.hoch-zwei.net +++ copyright: HOCH ZWEI +++

GP Británie se vždy těší velké návštěvě i skvělé atmosféře. Bude tomu tak i letos?

Diskuse k článku

Napsat komentář