Kdo nahradí Nicholase Latifiho ve Williamsu? Přehled kandidátů

Nicholas Latifi se po tříleté spolupráci se slavným britským týmem na konci letošní sezony rozloučí. Kanaďan letos výrazně zaostává a po vyřešení těžké finanční situace se Williams začíná soustředit spíše na kvalitu jezdců než na velikost kufříku s penězi. Kdo ale Latifiho ve stáji z Grove nahradí? Možností je podobně jako u Alpinu – několik!

Štítky: 2023 Williams Zveřejněno 28. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Nyck de Vries

Nizozemský závodník nahradil v Itálii nemocného Alexe Albona a hned z toho byly body. Za svůj skvělý výkon se de Vries dostal na první místo dlouhého seznamu Williamsu potenciálních pilotů pro příští sezonu.

De Vries to má ale rozehrané na více frontách, je spojován s Alpinem a také AlphaTauri, takže jeho budoucnost je stále nejasná. Otázkou je, jak moc se bude do situace zapojovat ještě Mercedes, pod který de Vries smluvně spadá.

Je naivní si myslet, že by stříbrné šípy dobrovolně uvolnily nadějného závodníka do dalších, a hlavně konkurenčních týmů. Na straně druhé, Mercedese svému pilotovi sedačku v F1 dluží už dlouho a je téměř trestuhodné, že Nizozemce nevidíme v F1 už teď.

Logan Sargeant

Po de Vriesovi má velkou šanci také pilot F2 a junior Williamsu Logan Sargeant. Američan je teprve prvním rokem v doprovodné sérii a aktuálně drží třetí místo v šampionátu. Mladík ale nemá situaci ve svých rukou.

Sargeant musí šampionát F2 dokončit maximálně na třetí místě, aby získal potřebný počet bodů k udělení superlicence, která by mu účast v šampionátu F1 umožnila. Pokud Američan podlehne tlaku, minimálně příští rok jej v kokpitu Williamsu neuvidíme.

Antonio Giovinazzi

Vrátí se ‚italský Ježíš‘ zpět do formule 1? Toť otázka… podobně jako de Vries, má i Giovinazzi vícero možností. Ital se měl zúčastnit soukromého testu s Alpinem, o budoucnosti má jednat také s Haasem, za který v Itálii odjel první trénink.

U amerického týmu by také mohlo rozhodovat Ferrari a jelikož je Giovinazzi Ital a je spjatý s mašinérií z Maranella, mohla by právě tohle být cesta zpět do královny motorsportu. Ani u Haasu ale nemá bývalý pilot Alfy Romeo nic jisté.

Proto Giovinazzi hledá další příležitosti, a ta by mohla přijít právě s Williamsem, pokud by se de Vries rozhodl pro jiný tým a Sargeant by nezískal superlicenci. Ital ale dle vlastních slov míří spíše do vod Ferrari – jeho cílem by tedy měl být zisk sedačku u Haasu.

Mick Schumacher

Syn sedminásobného mistra světa nemá snadnou pozici. Na konci roku by měla skončit jeho spolupráce s Ferrari a v Haasu nemá zrovna nejlepší vztahy. Proto se začínají množit zvěsti o možném konci Schumachera v americké stáji.

Němec ale nenechává nic náhodě a v zákulisí se usilovně snaží udržet se v F1. Záchytný bod může představovat stáj z Grove. Tak uvidíme, šéf Williamsu Jost Capito na rozdíl od AlphaTauri mladého Schumachera nevylučuje.

Daniel Ricciardo

Jistou šanci má také Daniel Ricciardo, který na konci roku odejde z McLarenu. Australan stále hledá možné útočiště pro sezonu 2023, jenomže velké stáje po posledních dvou letech nejeví o Ricciarda dostatečný zájem.

Menší stáje [jako Williams] si zase nemohou dovolit Ricciardův plat. Rodák z Perthu má mít velké finanční nároky, a toho není stáj založená Frankem Williamsem momentálně schopná. Samotný Ricciardo už několikrát uvedl, že by mu rok mimo F1 úplně nevadil.