Kdo může nahradit Sergia Péreze

Sergio Pérez je kvůli pozitivnímu testu na pandemickou nemoc Covid-19 vyřazen z Velké ceny Velké Británie o nadcházejícím víkendu a zřejmě také z následující Velké ceny 70. výročí na stejném okruhu jen o víkend později. Sérgio Pérez nemá žádné fyzické problémy a cítí se v dobré náladě. Musí ale do karantény, stejně jako všichni ti, se kterými byl v kontaktu. Kdo nyní Sergia Péreze může nahradit?

Štítky: George Russell Nico Hülkenberg Sergio Pérez Zveřejněno 29. 07 2020 — Tomáš Richtr

Případ Sergia Péreze nejspíše poukáže na marnost náhradních a testovacích pilotů týmů. Post náhradního pilota je povětšinou komerčně-finanční post. Pokud dojde na potřebu využití náhradního pilota, většinou se hledá úplně někdo jiný.

Pérez má pozitivní test na koronavirus, v Británii nepojede!

Tým Racing Point, který lze považovat za partnera mistrovského Mercedesu s ohledem na úzkou spolupráci, by mohl využít právě zkušebních pilotů Mercedesu Estebana Gutiérreze a Stoffela Vandoorna. Vandoorne se ale připravuje na závod elektrických formulí v Berlíně a Gutiérrez nezávodil od roku 2016.

V portfoliu jezdců asociace Racing Point – Mercedes je současný pilot Williamsu George Russell. Stejně jako týmu Racing Point, také Williamsu dodává Mercedes motory. Talentovaný Russell je ve skutečnosti členem jezdecké akademie Mercedesu, který byl skrze tříletou smlouvu (která pokračuje ještě příští rok) propůjčen do Williamsu. Poté, co oznámil Nico Rosberg odchod z formule 1 na konci sezony 2016, dokázal Mercedes s Williamsem dohodnout přesun tehdejšího pilota týmu Valtteriho Bottase. Je zřejmé, že v době psaní těchto řádků probíhá velmi intenzivní komunikaci mezi manažery a právníky všech zainteresovaných týmů Racing Point, Williams a Mercedes, přesněji jeho šéfem Totem Wolffem.

Pro tým Racing Point (dříve známý jako Force India) šest let závodil zkušený a hodně oblíbený Nico Hülkenberg, který musel pro letošní rok uvolnit místo Estebanu Oconovi v Renaultu. Jeho znalosti, zkušenosti a nadání z něj dělají také velmi seriozního kandidáta na pozici Pérezova náhradníka.

Kromě smluvních záležitostí je potřeba vyřešit i ty technické. Dopravit náhradního pilota do dějiště závodu poté, co projde testy na pandemickou nemoc Covid-19. Připravit mu závodní sedačku, seznámit jej se všemi systémy auta včetně ‚manuálu‘ na jeho volant a uživatelské prostředí na jeho displeji. Technické brífinky budou pro náhradního pilota novou neznámou a komunikovat bude s s neznámými lidmi. Úvodní tréninky přitom začínají už za 12 hodin od doby zveřejnění tohoto textu.

Vypadá to, že formule 1 opět projeví své úžasné schopnosti improvizace a hledání řešení.