Kdo má nejtěžší místa v F1? Bottas a Albon, kolegové Hamiltona a Verstappena

Získat sedačku v předním týmu jako Mercedes nebo Red Bull je snem každého pilota. Tedy alespoň teoreticky. S tímto tvrzením ale nesouhlasí šéf stáje Red Bull Christian Horner. Ten dokonce prohlásil, že místa po boku Valtteriho Bottase nebo Maxe Verstappena jsou pro závodníky ta vůbec nejtěžší.

Štítky: Alex Albon Valtteri Bottas Zveřejněno 21. 08 2020 — Lukáš Štěrovský

Ve prospěch Hornera mluví statistiky. Jak Hamilton, tak Verstappen jsou ve svých týmech naprosto dominantní a právem jsou na prvních dvou příčkách šampionátu. To klade velký tlak na týmové kolegy: Valtteriho Bottase i Alexe Albona.

„Oba mají nezáviděníhodná místa. Valtteri má mnohem více zkušenosti než Alex. Myslím, že jít proti Maxovi, který je zřejmě nejlepším současným jezdcem F1, by bylo těžké pro jakéhokoliv pilota. Ale Alex je pořád velmi mladý a nemá moc zkušenosti. Odjel teprve pět závodů ve své druhé sezoně, takže v něm vidíme potenciál,“ obhajuje svého svěřence Horner.

„O nedělích vidíme, že jeho závodní tempo je velmi silné, takže je podle mého jen otázkou času, než se to vše sejde,“ pokračuje šéf Red Bullu. „Myslím, že ho jen musíme dostat na lepší místa v kvalifikacích. Naše auto je momentálně trochu náročné na jízdu na jedno kolo. V některých oblastech je Alex trochu nejistý; tam, kde Max dokáže projevit jistotu, Alex potřebuje, aby bylo auto trochu klidnější. A přesně to se stane, až nasadíme vylepšený vůz. Snad pak uvidíme, že Alexovo tempo o sobotách se bude zlepšovat.

Jako jezdec se řadí spíš k těm, kteří hluboce uvažují, než že by sázel na intuici. Takže se snaží porozumět vozu. Je velmi citlivý na to, jak se auto chová, zatímco Max je v tomto ohledu silnější.“

Volkswagen plánuje vlastní výrobu bateriových článku v Americe

Chvála Verstappena

Jako příklad kontrastu mezi svými jezdci dává Horner kvalifikaci na letošní Grand Prix Maďarska. „DRS v kvalifikačním pokusu Maxe zůstalo v nájezdu do první zatáčky otevřené. Dostal velký přetáčivý smyk a musel se podívat na záznam, aby pochopil, co se stalo. ‚Aha, DRS zůstalo otevřené,‘ řekl pak jen. Pro ostatní jezdce by to zřejmě skončilo obrovským smykem.

Takže si myslím, že u Alexe jde o čas strávený v kokpitu, po kterém se bude cítit pohodlně, což je pro něj důležité. V této hře je snadné něco přehnat. On potřebuje jen zkušenosti, a ty se podle mého časem dostaví.“

Naopak Verstappenovi nemá Horner co vytknout. „To, jak letos odjel každý jeden závod… jezdí opravdu na neuvěřitelně vysoké úrovni. Je konstantní, závody má pod kontrolou, můžete slyšet, jak je v autě uvolněný, vidíte, kolik má schopností. Je to skutečně působivé a letos je opravdu na dobré vlně. Teď má pět let zkušeností v F1, takže je víceméně náš týmový lídr.“

Vyrovná se Albon svému kolegovi?