Kdo je pan ‘FX’, největší naděje Williamsu k návratu na vrchol

S ohledem na konec šéfa týmu Simona Robertse, který roli dočasně převzal před 12 měsíci, se mění struktura vedení Williamsu. Robertsovu roli převezme ředitel stáje Jost Capito, větší pravomoci, co se týče techniky i výkonu na trati, bude mít technický ředitel Francois-Xavier Demaison, který k Williamsu nastoupil v březnu. Kdo je vlastně zač?

Štítky: Francois-Xavier Demaison Jost Capito Williams Zveřejněno 20. 06 2021 — Lukáš Štěrovský

Demaison, alias FX, má spoustu zkušení z automobilového průmyslu i světa motorsportu, a to včetně mistrovství světa v rally. Poslední dekádu strávil ve Volkswagenu, kde pracoval právě s Jostem Capitem, s nímž vedl technické oddělení.

Právě oni dva stáli za vznikem vozu VV Polo WRC, který vyhrál od roku 2013 tři šampionáty. FX za sebou má i zkušenosti z F1, když pracoval na motorech Peugeot, které v devadesátých letech a zkraje milénia poháněly týmy McLaren, Jordan nebo Prost.

Přesto se ale nedá říci, že by byl z hlediska práce ve formuli 1 FX zkušeným veteránem. Co vedlo Capita k angažování někoho takového? Může takový člověk vůbec splnit cíl Williamsu, kterým je návrat na špičku?

Šéf Williamsu Jost Capito otevřeně o šancích dalšího vývoje týmu

Capito stále analyzuje současnou situaci týmu, než se s novými vlastníky pustí do fáze budování. Angažování FX je ale prvním výraznějším krokem generálního ředitele. Williams má řadu kvalitních inženýrů, od odchodu Paddyho Lowa před dvěma lety ale tým neměl technického vůdce, který by zaměstnance sjednotil.

Zaplnit tuto pozici bylo pro Capita prioritou, proto kontrakt s FX, který byl od začátku na vrcholu žebříčku vhodných kandidátů. FX je známý tím, že je jednak sám schopný inženýr, jednak má povahu vůdce a nebojí se dělat odvážná rozhodnutí.

Však například vedl vývoj průkopnického elektrického vozu IR.R, který byl vytvořen za pouhých šest měsíců a který drží několik rychlostních rekordů na Nürburgringu a v závodě do vrchu Pikes Peak.

Tak uvidíme, jak úspěšný bude ve formuli 1…