Kdo je nový šéf Williamsu James Vowles

Týmy Williams a Mercedes oznámily důlelitý transfer na poli zkušených manažerů. Dosavadní šéf strategie Mercedesu James Vowles bude šéfem Williamsu, kde vystřídá Josta Capitu.

Štítky: James Vowles Williams Zveřejněno 16. 01 2023 — GPF1.cz

James P. Vowles pracoval v řadě týmů formule 1 jako závodní inženýr a stratég a sklízel úspěchy. Se dvěma různými týmy F1 vyhrál devět pohárů konstruktérů a více než 100 velkých cen. Vowles byl zodpovědný za závodní strategii týmu Brawn GP, která byla rozhodující pro vítězství týmu v šampionátu v roce 2009. Po spolupráci s týmem Brawn GP zůstal Vowles v týmu i po jeho prodeji společnosti Mercedes v roce 2010.

Vowles navštěvoval Mezinárodní univerzitu v Ženevě, kterou dokončil v roce 1997. Poté pokračoval na University of East Anglia, kde v roce 2000 získal titul v oboru počítačových věd, a v roce 2001 získal magisterský titul v oboru inženýrství a managementu motoristického sportu na Cranfield University, kde získal ocenění Prodrive Award of Excellence.

Vowles zahájil svou kariéru ve formuli 1 jako inženýr v týmech British American Racing a Honda Racing F1 Team. V Brawn GP byl povýšen na závodního stratéga poté, co tým zachránilo odkoupení týmu Honda Racing F1 vedeného Rossem Brawnem. Měl zásadní podíl na vítězství týmu v šampionátu v sezóně 2009. Tým byl později v roce 2010 odkoupen společností Mercedes.

Posledních deset let pracoval po boku Tota Wolffa a je součástí mozkového trustu v čele týmu.

Vzhledem k tomu, že Mercedes loni zažil nejhorší sezónu za posledních deset let a vyhrál pouze jeden závod, není ztráta tak zkušené osobnosti ideální. Vowles se však podílel na plánování posilování členů svého strategického týmu a Toto Wolff věří, že Mercedes má dostatečně silnou pozici.

“Jedním z úspěchů našeho týmu bylo plánování nástupnictví,” řekl. “Velmi jsme se spoléhali na Jamesovy schopnosti a před několika lety jsme kladli důraz na to, jak to bude pokračovat, pokud se rozhodne dělat něco jiného. James to dokázal velmi dobře nastavit. Máme mimořádně talentovanou skupinu stratégů. Máme devět lidí, z nichž někteří jsou velmi zkušení, a já se cítím velmi dobře, pokud jde o strukturu do budoucna, a nevznikly tak velké slabiny.”

Vowles přichází do týmu Williams, který ve čtyřech z posledních pěti sezón skončil na posledním místě, a to navzdory svému úspěšnému odkazu, kdy v letech 1980-1997 získal devět titulů konstruktérů a sedm titulů jezdců. Před Vowlesem stojí obrovský úkol, do kterého se však s chutí pustí.

“Možná se nechávám unést vzrušením z toho, že to chci začít,” řekl. “Není to tréma, každé ráno vstávám v pět hodin a zapisuji si myšlenky a poznámky. To je úroveň motivace, která mě bude držet roky a roky, o tom jsem přesvědčen.”

Lewis Hamilton s Vowlesem úzce spolupracoval a byl potěšen, že dělá v kariéře velký krok vzhůru, a Wolffovi řekl: “To je pro Jamese úžasné.” A James Vowles dodal:

“Nemohu se dočkat, až začnu pracovat s týmem Williams Racing. Je mi ctí připojit se k týmu s tak neuvěřitelně bohatým dědictvím. Tento tým je ikonou našeho sportu, kterou velmi respektuji, a já se na tuto výzvu velmi těším.”