Kdo je Nicholas Latifi, nováček na startovním roštu F1?

Po odchodu Roberta Kubici se novým parťákem George Russella u Williamsu stane mladý dravec Nicholas Latifi – Kanaďan, který má velký talent, ale také spoustu peněz.

Štítky: Nicholas Latifi Williams Zveřejněno 24. 01 2020 — Lukáš Podstata

Latifi se narodil v Torontu roku 1995 do bohaté kanadské rodiny. Nový pilot Williamsu ale nejdříve se závoděním neměl co dočinění. Poprvé se k se k němu dostal až ve čtrnácti letech, a to čirou náhodou, když si šel zajezdit s přáteli. Ovšem výsledky měl tak impozantní, že se nakonec spolu s rodinou rozhodl, že se vydá na cestu kariéry automobilového závodníka.

Kanaďan závodil v motokárách tři roky, po kterých se přesunul do italské Formule 3. Latifi dokázal ihned všechny okouzlit svým talentem. Při premiérovém podniku na okruhu Vallelunga dokázal zvítězit. Na tento vstup však nedokázal ve zbytku sezony navázat a skončil na celkové sedmé pozici.

Rok 2013 byl pro Latifiho opravdu rušný. Účastnil se řady několika závodů včetně britské F3, Masters of Formula 3 a především také mistrovství Evropy formule 3. Ve všech sériích reprezentoval tým Carlin. Sezona 2014 byla o poznání klidnější a Kanaďan se účastnil „pouze“ mistrovství Evropy F3, tentokrát však v týmu Prema. Latifimu se příliš nedařilo a skončil celkově desátý. Ještě v průběhu sezony 2014 byla Latifimu nabídnuta sedačka v GP2 týmem HIlmer Motorsport. Kanaďan neváhal a rozhodl se pro kariérní posun.

Následovalo celkem pět sezón v šampionátu GP2/Formule 2, kde Latifi bojoval několikrát o mistrovský titul, ale ani jednou ho nakonec získat nedokázal. Důležitým milníkem se však pro Latifiho stal rok 2019. Kanaďan byl před sezonou podepsán jako zkušební jezdec Williamsu. Po zisku potřebných bodů pro udělené super licence a oznámeném odchodu Roberta Kubici, bylo světu ohlášeno, že Latifi, ačkoliv nikdy nevyhrál GP2 nebo formuli 2 (nejlépe byl vloni druhý), se stane hlavním pilotem týmu Williams.

Je tedy pouze na Kanaďanovi, jak se dokáže s novou rolí poprat. Bude to mít více než těžké. Jeho týmový kolega George Russell již dokázal potvrdit, že je skvělým závodníkem. Jak vše nakonec dopadne a kdo bude v souboji dvou mladíků ten lepší, napoví až následující sezona 2020.

Diskuse k článku

Napsat komentář