Kdo je Jack Aitken, poslední přemožitel George Russella

Rošáda před Grand Prix Sachíru, kdy nemocného Lewise Hamiltona u Mercedesu nahradí George Russell, znamená příchod nové tváře. V barvách Williamsu za Russella zaskočí pilot F2 Jack Aitken. Bude to pro něj závodní premiéra v královně motorsportu.

Štítky: Jack Aitken Zveřejněno 3. 12 2020 — Lukáš Štěrovský

Pětadvacetiletý Londýňan se stal rezervním jezdcem Williamsu až v letošní sezoně, jezdil například ve volném tréninku hned ve druhé Grand Prix na Red Bull Ringu, už dříve ale absolvoval testy s Renaultem. Teď však přijde podstatně větší výzva.

Aitken, Brit s korejskými kořeny, započal svoji závodnickou kariéru jako většina ostatních na motokárách. Ve věku 14 let vyhrál turnaj Summer Challenge na okruhu Buckmore Park, než se přesunul do národních a posléze i mezinárodních soutěží.

S vozy a monoposty poprvé přišel do styku v britském šampionátu Dunlop Intersteps Challenge, který provozovala organizace snažící se pomoci mladým závodníkům vyšplhat výše v žebříčku motorsportu. Aitken se díky tomu svezl například v monopostu založeném na formuli BMW, nakonec obsadil celkově třetí místo a postoupil do formule Renault 2.0.

První rok jezdci vyšel na výbornou, když získal celkové druhé místo. V roce 2014 sice skončil až sedmý, o rok později ale vyhrál všechny šampionáty, kterých se zúčastnil – Eurocup formule Renault, její odnož pod názvem Alps (sloučenina středoevropské a italské série) a také formulový Pro Mazda Winterfest.

Přestože si v další sezoně ještě odskočil do španělské formule a euroformule, jeho hlavním zaměřením se stal prestižní šampionát GP3 (dnes F3), kde obsadil páté místo, o rok později už to byla stříbrná příčka – vítězem se tehdy stal George Russell, kterého v Sachíru Aitken nahrazuje. Nutno podotknou, že Aitkena tehdy dost potrápila technika.

Od roku 2018 se Aitken účastní o stupeň vyšší formule 2, kde má střídavé úspěchy. Po 11. místě (opět opakující se potíže s technikou, které šly na vrub týmu ART, pod který závodník spadal i v nižší kategorii) se vloni dokázal po přestupu do Camposu vyšvihnout až na pátou příčku, letos je však v průběžném pořadí až 14. To mu však teď vůbec nemusí vadit. Navíc už má s Williamsem jistý i nováčkovský test po konci sezony v Abú Dhabi.

Právě Jack Aitken je posledním týmovým kolegou, který dokázal porazit v kvalifikaci George Russella, až do současné Velké ceny Sachíru. Stalo se tak ve formuli 2 v Maďarsku roku 2018.