Kdo byl Paul Ricard a co s ním má společného Becherovka?

Zatímco Československo mělo v té době bohužel jiné starosti, ve Francii v roce 1969 začala na severu od obce Le Castellet nedaleko největšího přístavu země Marseille výstavba závodního okruhu. Součástí areálu je také menší letiště.

Štítky: GP Francie Paul Ricard Zveřejněno 18. 06 2018 — GPF1.cz

V Marseille se v červenci 1909 narodil budoucí podnikatel Paul Ricard (celým jménem Paul Louis Marius Ricard), zakladatel stejnojmenné firmy, která v roce 1975 fúzovala se svým konkurentem – společností Pernod. Fúzí vznikl koncern Pernod Ricard.

Ricard poté, co po dlouhotrvajících experimentech získal 7. dubna 1932 dekret na anýzový nápoj s obsahem 40 procent alkoholu, založil v Marseille Société Paul Ricard. Na trh uvedl první opravdu stabilizovaný francouzský národní nápoj – pastis, který měl nahradit od roku 1915 zakázaný absint. Po zákazu absintu se totiž řada společností, mezi jinými i Pernod, snažila vyrábět dobrý a trvanlivý pastis. Během jediného následujícího roku, kdy obcházel marseilleské kavárny a dával svůj Ricard Pastis ochutnat, jej prodal 250 000 litrů.

Po koupi švédské státní společnosti V&S Group, výrobce vodky Absolut, se firma stala druhou největší společností na světovém trhu vín a lihovin, po britské společnosti Diageo a před Bacardi. V období 2014-2015 dosáhnul její obrat 8 558 miliónů eur. Koncern vlastní také značku Jan Becher – Karlovarská Becherovka. Po Ricardově smrti byla trať prodána společnosti Excelis vlastněné Berniem Ecclestonem.

V roce 1937 si Paul Ricard vzal Marie-Therese Thiersovou a měl s ní dva syny a tři dcery. On sám se narodil v rodině vinaře. Během válek bojoval se zákazy drinků a likérů, které sám vyráběl, například absint. V roce 1962 šel se svou firmou na pařížskou burzu Bourse de Paris, ale po zásazích francouzských úřadů do jeho podnikání přenechal denní provoz firmy na svém synovi Patrickovi. V roce 1975 fúzoval s Pernodem.

Paul Ricard hodně investoval do sponzoringu. V roce 1948 se stal prvním sponzorem Tour de France. A v roce 1969 se rozhodl postavit závodní okruh v Le Castellet. Jméno Paula Ricarda nese okruh dodnes.

Paul Ricard zemřel v listopadu 1997 ve věku 88 let. Před svou smrtí působil jako starosta jihovýchodního francouzského města Signes.

Diskuse k článku

Napsat komentář