Kauza Rich Energy – Haas: Co se doopravdy děje?

Mezi týmem Haas a jeho titulárním sponzorem Rich Energy - výrobcem energetického nápoje - nejspíše nastal zajímavý problém: Rich Energy chce opustit své povinnosti pochybným vypovězením smlouvy, ale Haas trvá na tom, že smluvní plnění je pořád platné.

Štítky: Haas Rich energy Zveřejněno 11. 07 2019 — Tomáš Richtr

Ve středu večer jednostranně a pouze na Twitteru společnost Rich Energy nevybíravým způsobem prohlásila, že ukončila smluvní vztah s týmem Haas.

“Dnes společnost Rich Energy ukončila naši smlouvu s týmem Haas kvůli slabým výsledkům. Být ve výsledcích GP Rakouska za Williamsem je neakceptovatelné. Politika a politická korektnost F1 navíc dusí náš byznys. Přejeme týmu vše nejlepší.”

Ve velké ceně Rakouska dojel Romain Grosjean na 16. a Kevin Magnussen na 19. místě za Georgem Russellem z týmu Williams. V kvalifikaci před penalizací kvůli výměně převodovky získal Kevin Magnussen páté místo. V Poháru konstruktérů je Haas, kterému se letos v závodech nedaří získat potřebný výkon pneumatik, na předposledním místě se 16 body, sedm bodů za šestou Alfou Romeo.

CEO Rich Energy Williams Storey

K prohlášení firmy vlastněné Williamem Storeym došlo jen pár dní po prohrané soudní při kvůli porušení autorských práv na logo firmy, které se jeví jako kopie loga společnosti Whyte Bikes vyrábějící kola.

Soud zakázal firmě Rich Energy používat logo po 18. červenci – rozhodnutí je platné pro území Velké Británie a dostala pokutu v přepočtu jeden milion korun. Rich Energy bude muset také uhradit odhadnutý profit pramenící z neoprávněného užití loga. Další povinností je do 1. srpna zpřístupnit informace o prodeji plechovek energetického nápoje, tržbách z těchto prodejů a nákladů spojených s prodejem. Soud v této souvislosti přikázal firmě Rich Energy zpřístupnit informace o finančních platbách v rámci sponzorské smlouvy s týmem Haas.

Není tedy sporu o tom, že Rich Energy je v nemalých problémech a prohlášení na Twitteru o vypovězení smlouvy je snahou schovat se před zodpovědnostmi.

Ve čtvrtek dopoledne Haas ústy svého šéfa Günthera Steinera prohlásil, že “Rich Energy je v současnosti titulárním partnerem týmu”, ale další podrobnosti s ohledem na smluvní důvěrnost nechtěl uvést.

Tweet firmy Rich Energy ze středečního večera je patrně sólovou akcí výkonného ředitele Williama Storeyho, který tak učinil bez vědomí akcionářů společnosti.

“Smlouva není vypovězena a William pro to nemá ani pravomoc,” je citován jeden z akcionářů Rich Energy, ačkoli celá řada webů to prezentovala již jako hotovou věc. “Snažíme se tenhle PR nepořádek dát dohromady.”

Storey pak na twitterovém účtu Rich Energy oponoval těmito slovy: „Nesmyslné vyjádření minoritních podílníků, kteří mají rádi Red Bull a Whyte Bikes, je k smíchu. Jejich pokus o puč selhal. Já mám pod kontrolou všechna aktiva Rich Energy a mám podporu všech klíčových podílníků.“

Firma Rich Energy původně usilovala o koupi skomírající Force Indie. Před startem loňské GP USA měla podepsat sponzorskou smlouvu s Williamsem, ale William Storey se nedostavil na domluvenou večeři den před tím a o pár dní později se dohodl s týmem Haas.

Diskuse k článku

Napsat komentář