Kauza minimální váhy auta: některé týmy s FIA vedou hru

Šéf švýcarské stáje Frederic Vasseur upozornil na jeden nešvar. Francouz se zlobí na týmy, které kvůli váhovým limitům vozů hrají s FIA hry a snaží se minimální hmotnost navýšit, trpí tím ale Alfa Romeo, která původní limit splnila.

Štítky: Alfa Romeo FIA Frederic Vasseur Zveřejněno 3. 05 2022 — Vašek Štěpánek

S příchodem nových technických pravidel, osmnáctipalcovými pneumatikami a dalšími prvky zlepšující bezpečnost, přišlo také opětovné navýšení minimální hmotnosti monopostů. Původně bylo limitem 792–795 kilogramů.

Jediný tým, který se do tohoto limitu vešel je Alfa Romeo. Stáj si zároveň užívá povedený vstup do šampionátu, ve kterém ji patří páté místo. Ostatní soupeři ale mají nadváhu. Například Red Bull a Mercedes mají deset kilo navíc.

Obě stáje sice při Grand Prix Emilia Romagna přivezly novinky, které jim celkovou váhu snížily, i tak se týmy musí vypořádávat se zbytečně těžkým autem. Ještě před sezonou další stáje poprosily FIA, aby váhový limit ještě zvedla – nově platí hodnota 798 kilo.

Kroky, které mezinárodní automobilová federace udělala, se ale nelíbí šéfovi Alfy Romeo. Frederic Vasseur vnímá toto rozhodnutí jako velice neférové jednání, která poškozuje a kazí skvělou práci Alfy v průběhu zimy.

„Upřímně tomu nerozumím. O tomto limitu věděl každý a každý tým měl stejnou možnost ho (limit) splnit. Nechápu komentáře konkurenčních týmů, vždyť přeci váha auta je první věc, která se při jeho tvorbě a vývoji řeší.

Je to absolutně neférové jednání. Jsme důkazem, že je možné udělat auto přesně na váhovém limitu a tato nařízení zcela minimalizují naší práci během zimní přestávky. Není hezké, jak zde ostatní týmy hrají s FIA hry ohledně bezpečnosti.

FE: Stoffel Vandoorne je opět monackým králem

My na limitu jsme, auto máme podle regulí, je bezpečné a rychlé, a přesto se musíme podřídit stájím, které tak dobrou práci neodvedly. Je to smutné, chápu ale, že jsme ve formuli 1 a tady rozhodně není prostor pro fair play,“ rozčaroval se Vasseur.

Šéf Alfy Romeo dále uvedl, že váha byla zcela jasná a dosažitelná. „Znovu opakuji, my jsme důkazem, že to jde. Není naše chyba, že jiné týmy mají nadváhu. Možná zvolily jiný způsob práce a třeba jim několik kil navíc dělají systémy, které my nemáme.

Chci tím ale říct, že každý z nás měl na začátku zcela volné ruce a mohli jsme se vydat, kudy jsme chtěli. Mrzí mě, že teď musíme my v Alfě trpět zbytečným navýšením váhy jen proto, že to někdo nezvládl,“ zakončil Vasseur.