Kamery v přilbách budou povinné

Kamery v přilbách jednotlivých pilotů se čím dál častěji objevují v přímém přenosu televizního vysílání. Letos má tuto novinku k dispozici jen pár pilotů v poli, od příštího roku ale budou kamery v helmě povinné pro všechny.

Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 29. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 se neustále snaží zlepšovat své televizní záběry ve vysílání. V tomto ohledu se jako velký pomocník jeví nápad implementovat kameru přímo do přilby samotného jezdce po dobu celého závodního víkendu.

Divák si tak může vychutnat exkluzivní záběry přímo z kokpitu monopostu F1. Například na Imole byly k vidění snímky z přilby Fernanda Alonsa. Je nutné podotknout, že tato novinka skutečně pomáhá okořenit a předat divákovi ještě lepší pocit ze živého přenosu.

V minulosti se s nápadem už pracovalo. Například v roce 2013 měl v Kanadě malou kamerku v přilbě nainstalován Valtteri Bottas. Tehdejší technika ale zdaleka nebyla tak vyspělá jako ta současná – záběry byly ve špatné kvalitě a docházelo k častým výpadkům.

Nyní jsme technologicky zase o něco dál a formule 1 na to reaguje. Vloni se kamery v přilbách vrátily a setkaly se s velmi pozitivní reakcí. Letos se díky loňskému úspěchu s tímto nápadem pokračuje a od příštího roku to bude ještě lepší.

Aktuálně má kamery v přilbách jen několik jezdců ze startovního pole. Od sezony 2023 bude tento prvek ale povinný pro všech dvacet jezdců na startovním roštu. Návrh už FIA schválila na svém posledním zasedání.