GP Ruska
Námluvy mezi F1 a Ruskem započaly de facto již v osmdesátých letech minulého století, kdy Bernie Ecclestone usilovat o závod v ulicích Mosky. Z tohoto plánu nicméně později sešlo a na místo Moskvy nakonec královna motorsportu zakotvila v Budapešti.
Jednání z konce uplynulé dekády již byla o poznání úspěšnější a v roce 2010 bylo oficiálně oznámeno o záměru uskutečnit za čtyři roky premiérovou Velkou cenu Ruska. Volba místa konání padla na černomořské letovisko Soči, které v témže roce mělo současně hostit také zimní olympijské hry. Obě strany se proto domluvily, že pokud se vše nestihne dokončit v původním termínu, bude ruský závod o rok odložen. Nakonec se tak nestalo, a Rusko si tudíž svoji premiéru odbyde již letos.
Zbrusu nová trať je nejnovějším přírůstkem v kalendáři formule 1 pocházejícím z pera Ecclestonova dvorního architekta Hermanna Tilkeho. Rozkládá se v samotném srdci olympijského parku a vede kolem všech ikonických staveb, v nichž se ještě během únoru bojovalo o ty nejcennější kovy na světě.
650 metrů dlouhá startovní rovinka navede piloty F1 do prostoru náměstí, kde po dobu šestnácti dní planul olympijský oheň. Po zdolání této táhlé levotočivé zatáčky projedou jezdci kolem stadiónu Fišt a následně mezi hokejovými arénami Šajba a Bolšoj. Po sérii čtyř zatáček na pravou ruku se dostanou k curlingovému centru, kde se trať stáčí prudce doleva. Desátá zatáčka okruhu zavede piloty k rychlobruslařské hale Iceberg a posléze na další mírně zakřivenou rovinku. Třetí a zároveň poslední sektor se vyznačuje technickou pasáží skládající se ze dvou po sobě jdoucích šikan mezi zatáčkami 13 – 14 a 15 – 16. Poslední dvě pravotočivé zatáčky pak navedou piloty zpět do prostoru startovní a cílové rovinky.
Celkově tato zbrusu nové trať měří 5 853 metrů, přičemž během závodu ji jezdci budou muset obkroužit hned třiapadesátkrát. Nejvyšší rychlost, které by zde měli dosáhnout, se odhaduje na 320 km/h. Během premiérové Velké ceny Ruska pak celý areál pojme na 55 tisíc návštěvníků.
Diskuse k článku