GP Bahrajnu

Zveřejněno 9. 01 2015 — Jan Pastorek

Bahrajn International Circuit, známý také jako Sakhir, se nachází v poušti třicet kilometrů jižně od hlavního města Bahrajnu Manáma. Autorem jeho návrhu je německý architekt okruhů formule 1 Hermann Tilke. Již od začátku se počítalo s využitím tratě pro první velkou cenu na Středním východě. Okruh se budoval šestnáct měsíců, stál 150 milionů dolarů a byl dokončen ještě před požadovaným termínem. Poprvé se zde jel závod formule 1 roku 2004. Od té doby Bahrajn vypadl z kalendáře jen jednou, když roku 2011 v zemi řádily občanské nepokoje.

Trať existuje v šesti variantách různé délky, včetně okruhu pro motokáry a rovinky pro závody dragsterů. Formule 1 se jezdí na 5412 metrů dlouhé variantě Grand prix. Ta má patnáct zatáček (devět pravých a šest levých) a čtyři rovinky, cílová měří 1090 metrů. Převýšení okruhu je 18 metrů, maximální sklon při stoupání 3,6 %, při klesání 5,6 %. Roku 2010 se jelo na delší variantě Endurance, která má o čtyři pravé a čtyři levé zatáčky více a je o necelých 900 metrů delší. Vzhledem k tomu, že Bahrajn je muslimská země, jezdci po závodě nedostávají klasické šampaňské, ale šumivý jablečný nektar, který šampaňské připomíná.

Kromě F1, kterou tento závod výrazně zpopularizoval na Středním východě i v severní Africe, se v Bahrajnu jely či jezdí i další prestižní závody a seriály, například formule 3, GP2, GP2 Asia, FIA GT, Světové finále formule BMW, australské V8 Supercars i světový šampionát sportovních prototypů.

Mapa okruhu

Diskuse k článku

Napsat komentář