GP Kanady 2014

Zveřejněno 30. 04 2014 — Jan Pastorek

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2013, Grand Prix of Canada

Kanadská Grand Prix patří každoročně mezi největší perly kalendáře formule 1. Těší se velké oblibě ze strany fanoušků, jezdců, týmů a vlastně i všech těch, kteří mají s královnou motorsportu co dočinění.

Dějištěm závodu je okruh Gillese Villeneuva, jenž se nachází na uměle vytvořeném ostrově Rotre-Dame na Řece Svatého Vavřince v Montrealu. Tento ostrov byl vybudován v polovině šedesátých let minulého století za účelem hoštění světové výstavy Expo v roce 1967. Při výstavbě na něj bylo použito více než patnáct miliónů tun horniny, která byla vytěžena při budování montrealského metra. V roce 1976 pak rovněž hostil XXI. Letní olympijské hry, to když se na místním vodním kanálu odehrávaly závody ve veslování a rychlostní kanoistice.

Formule 1 sem poprvé zavítala až o dva roky později. Do té doby se Velká cena Kanady konala střídavě na okruzích Mosport Park nedaleko Toronta a v Mont-Tremblant. Avšak poté, co byl okruh v Mont-Tremblant označen na začátku sedmdesátých let za příliš nebezpečný, frankofonní část Kanady o svůj závod přišla. O návrat královny motorsportu do Quebecku se významnou mírou zasloužil až Gilles Villeneuve, s jehož rostoucí slávou šlo najednou vše o poznání snadněji.

Vybudování zbrusu nového okruhu vzhledem k finanční náročnosti nepřipadalo v úvahu, a tak bylo na místo toho rozhodnuto, že se využijí již existující silnice na ostrově Notre-Dame, pospojují se, přidají se únikové zóny a bezpečnostní bariéry, a vznikne tak trať, která bude moci hostit závody formule 1.

První ročník k radosti domácích Kanaďanů opanoval právě Gilles Villeneuve, pro nějž to bylo zároveň první vítězství v rámci F1. A když pak slavný jezdec o čtyři roky později tragicky zahynul, rozhodli se místní jeho památku uctít tak, že po něm tento okruh pojmenovali.

Trať v Montrealu čítá celkem čtrnáct zatáček a se svojí délkou 4 361 metrů se řadí spíše k těm kratším v kalendáři. Díky svému profilu a také skutečnosti, že zdi jsou blíž, než by si asi většina pilotů přála, bývají zdejší závody velmi zajímavé a zrádné zároveň. Své by o tom mohli vyprávět například Michael Schumacher, Damon Hill či Jacques Villeneuve. Všichni tři coby mistři světa formule 1 zde v roce 1999 při nájezdu na cílovou rovinku neukočírovali své monopostu a opřeli je o zeď na vnějšku zatáčky. Od té chvíle se tomuto místu přezdívá Zeď šampionů.

Dalším velmi zajímavým místem je zcela určitě sekce zatáček 1 a 2, kde zvláště po startu bývá velmi těsno, či třeba zatáčka číslo 10, která jezdce přivádí na nejdelší rovinku na okruhu, na jejímž konci dosahují rychlosti přes 320 km/h.

Z pohledu nastavení jsou více než cokoliv jiného naprosto klíčové brzdy, které zde dostávají velice zabrat.

[one_half last=”no”]

Datum závodu:8. června 2014
Okruh:Gilles Villeneuve
První závod:1978
Počet kol:70
Délka okruhu:4361 m
Délka závodu:305,270 km
Traťový rekord:1:13.622 - R. Barrichello
Oficiální stránka:circuitgillesvilleneuve.ca
[/one_half] [one_half last=”yes”]
Pátek 6. 6.
1. tréninkAlonso1:17.238
2. tréninkHamilton1:16.118
Sobota 7. 6.
3. tréninkHamilton1:15.610
KvalifikaceRosberg1:14.874
Neděle 8. 6.
ZávodRicciardo
[/one_half] [two_third last=”no”]

FIA mapa okruhu

kanada-mapa

[/two_third]

 

 

[one_third last=”yes”][/one_third]

Články