K vyřešení problému s pneumatikami má Mercedes stále daleko

Toto Wolff přiznává, že i přes povedenou kvalifikaci na Grand Prix Kanady Mercedes stále nerozumí letošním pneumatikám Pirelli. Šéf německé stáje se vyjádřil i k možnému návratu Nika Rosberga, který by podle něj mohl příští rok závodit pro Ferrari.

5 Štítky: Mercedes Nico Rosberg Pneumatiky Toto Wolff Zveřejněno 11. 06 2017 — Lukáš Štěrovský

Mercedes sice na první pohled překonal těžký víkend v Monaku, kterým se kvůli pneumatikám protrápil, když ani jeden z jeho jezdců nevystoupal na stupně vítězů. Podle šéfa Stříbrných šípů Tota Wolffa ale potíže s „černým zlatem“ zdaleka nejsou vyřešeny.

„Nemyslím, že bychom objevili svatý grál. Ale čím víc dat sesbíráme, tím víc se učíme a skládáme všechno dohromady. Mezi jednotlivými jízdami se vždycky lehce změní nastavení, ale (oproti Monaku) neprovedli jsme žádnou velkou změnu. Jen jsme se pokusili vůz optimalizovat na základní nastavení, které letos používáme.“

Mercedes není v boji o titul favoritem. Zlepšení nepřijde hned

Mercedes se podle Valtteriho Bottase zaměřil na odlehčení vozu a rovněž provedl změny na zavěšení kol. Pomoci by měl i upravený motor. I přes výhru v kvalifikaci ale tým nedokáže vysvětlit ztrátu sedmi desetin vteřiny třetího Bottase na Hamiltona. „Pořád je to komplikované. Vidíme rozdíly mezi dvěma vozy, aniž by měly rozdílné nastavení. Vůz šel více na ruku Lewisovi, Valtteri měl problém s pneumatikami, který se zhoršoval,“ říká Wolff.

Ten už po Monaku avizoval, že letošní pneumatiky jsou „italskou záhadou“, na což Pirelli odpovědělo, že gumy jsou stejné pro všechny a například Ferrari těží z jejich testování během loňské sezony, které Mercedes nechal hlavně na rezervních jezdcích.

Za to si nyní Wolff sype popel na hlavu. „Teď už si myslím, že Ferrari tím rozhodně získalo výhodu. Vettelova zpětná vazba je prostě jiná než třeba od Pascala Wehrleina. Vloni to pro nás byla těžká situace, když oba naši jezdci, Nico a Lewis, bojovali o titul. Oba tvrdili, že testování nových pneumatik se starým vozem by je v té době jen rozptylovalo od boje o titulu. Tomu jsem rozuměl. Kdybych to mohl vrátit, asi bych na ně tlačil víc, aby se testů zúčastnili.“

Po šesti závodech můžeme říci: Mercedes má reálný problém

Mimochodem, když už je řeč o Rosbergovi, právě v souvislosti s německým pilotem poskytl Toto Wolff zajímavý komentář. Podle šéfa Mercedesu by se totiž šampion ze sezony 2016 mohl v příštím roce vrátit – a jezdit třeba s Ferrari!

„Myslím, že Nico se rozhodl skončit, protože toho na něj bylo moc. Byl to velmi stresující rok proti pravděpodobně nejlepšímu jezdci v F1. Po něm se cítil vyčerpaný. Tak se mi to alespoň jevilo. Nicméně je mu jen 31 let. Pokud bude mít smůlu, čeká ho dalších 70 let života! Ani bych nebyl překvapen, kdyby změnil své rozhodnutí a vrátil se další rok třeba s Ferrari! Nebo s jiným týmem.“

Nemohl by Rosberg případně vyzkoušet i disciplíny než F1? „Podle mého by třeba Indy 500 Nika nelákalo. Není to velká výzva pro jezdce. Líbilo se mi to do doby, než Fernando odstoupil, ale nemyslím, že by Nico chtěl takto riskovat pro závodění na oválech,“ dodal Wolff.

Diskuse k článku

Napsat komentář