Junior týmu Haas se zjevně pomátl na rozumu a v F2 nejspíš končí

Je to pořádný průšvih. Dvacetiletý Američan z Woodbury, Connecticut, Santino Ferrucci se připravuje na svou kariéru u týmu Haas. Je jeho juniorským závodníkem a již s týmem dvakrát testoval. Předloni na Silverstonu a loni na Hungaroringu. Avšak během víkendu formule 2 na Silverstonu v rámci GP Velké Británie se Ferrucci nejspíše úplně zbláznil a za sérii nepochopitelných prohřešků si vysloužil zákaz startu ve čtyřech dalších závodech. A u toho nemusí skončit.

3 Štítky: Haas Santino Ferrucci Zveřejněno 9. 07 2018 — GPF1.cz

Santino Ferrucci po seriálech F3 a GP3 nastoupil do F2 za tým Trident. Členem týmu Haas F1 je od roku 2016. Žádných oslnivých výsledků zatím nedosáhl. Na startu nejlépe sedmý, v cíli nejlépe šestý a ve 24 závodech nasbíral 11 bodů. Stihl nastoupit také do dvou závodů americké IndyCar za tým Dale Coyne Racing v ulicích Detroitu – první závod nedokončil, ve druhém skončil dvacátý.

Do závodu F2 na Silverstonu se Ferrucci kvalifikoval jako šestnáctý a šestnáctý do cíle dojel, a proto byl šestnáctý také na startu krátkého nedělního sprintu. Jak v hlavním závodě tak ve sprintu Ferrucci jezdil v blízkosti týmového kolegy v Tridentu, Inda Arjuna Mainiho, v roce 2017 také členem juniorky Haasu. V sobotním závodě při jednom ze soubojů očividně záměrně vystrčil Ferrucci Mainiho z dráhy, a dostal za to časový trest. Ke kolizi mezi oběma závodníky došlo i během nedělního sprintu. A když závod skončil, již po dojetí do cíle Ferrucci zezadu záměrně narazil do Mainiho.

Sportovní komisaři začali incident šetřit. Inženýři týmu Trident přiznali, že se jednalo o záměrný manévr z Ferrucciho strany, a tak si jej předvolali. Američan se ale odmítl dostavit! Odmítl se dostavit i na výzvu komisařů, kteří s ním chtěli probrat závodní incident ze sprintu. Jednalo se také o zjevně záměrné vystrčení mimo trať. Ale i zde Ferrucci odmítl s komisaři hovořit.

Ti jej proto diskvalifikovali, zakázali mu start v Maďarsku a Belgii a dostal pokutu 60 tisíc eur, což je něco přes 1,5 milionu korun.

To ale nebylo vše. Pravidla zakazují bezdrátová zařízení v autě, nesmí se v nich tedy ani telefonovat, což Ferrucci dělal při přesunu z padoku do garáže. Měl u toho sundanou jednu rukavici, čímž navíc porušil bezpečnostní předpisy. Za to dostal pokutu dalších 6 tisíc eur, asi 150 tisíc korun.

Šéf týmu F1 Haas Günther Steiner potvrdil, že o chování svého pilota ví, ale pro zaneprázdněnost kvůli velké ceně se mu bude věnovat až tento týden.

Ještě v neděli veřejně vystoupil tým Trident a otevřeně se postavil za svého pilota Arjuna Mainiho. Tým obvinil z nepřijatelného chování nejen Ferrucciho, ale také jeho otce.

„Chceme dát najevo solidaritu a podporu našemu jezdci Arjunovi Mainimu kvůli nesportovnímu a hlavně necivilizovanému jednání ze strany Santina Ferrucciho, ale také ze strany jeho otce, a to nejenom tento víkend,“ prohlásil tým Trident. „Jaké to bude mít smluvní dopady, to řešíme s našimi právníky. Za 12 let v tomto sportu jsme nezažili nic, co by se tomu jen přiblížilo. Za show, kterou jsme s politováním nabídli, se velmi omlouváme.“

Dá se očekávat, že Trident najde způsob, jak se s Ferruccim rozloučit i na dobu, kdy na konci srpna vyprší jeho zákaz startu.

Diskuse k článku

3 komentáře: “Junior týmu Haas se zjevně pomátl na rozumu a v F2 nejspíš končí”

 1. Berhof napsal:

  Ferruccimu dobře šplouchá na maják, něco mi říká, že z Haasu už vyletěl.

  PS. Když už jsme u Haasu, oba čeští e-sports jezdci (Michal Šmídl a Martin Štefanko) byli DRAFTOVÁNI Haasem do jejich esport teamu!

 2. drgonzo napsal:

  dobrej dement!

 3. jj284b napsal:

  ze ma to neprekvapuje ze patri pod Haas… skvele sa doplne ku Crashjeanovi a „suck my balls“ Magnussenovi…

Napsat komentář