Jezdci varují před potenciálně omezujícími pravidly: Chceme závodit tvrdě, ne se bát cokoliv udělat

Riskantní obranné manévry, zejména ze strany Maxe Verstappena, donutily FIA před GP USA zpřísnit svůj metr pro posuzování těchto případů. Situace pak nabyla dalších rozměrů ve Velké ceně Mexika, kde byl Sebastian Vettel postihnut za kontakt s Danielem Ricciardem ze závěru závodu. „Nechcete natolik těsná pravidla, že bychom se báli cokoliv udělat,“ nechal se slyšet Australan…

Štítky: Charlie Whiting Daniel Ricciardo Lewis Hamilton Tisková konference Zveřejněno 11. 11 2016 — Josef Nekvinda

Riskantní obranné manévry, zejména ze strany Maxe Verstappena, donutily FIA před GP USA zpřísnit svůj metr pro posuzování těchto případů. Situace pak nabyla dalších rozměrů ve Velké ceně Mexika, kde byl Sebastian Vettel postihnut za kontakt s Danielem Ricciardem ze závěru závodu. „Nechcete natolik těsná pravidla, že bychom se báli cokoliv udělat,“ nechal se slyšet Australan na tiskové konferenci před GP Brazílie.

A vzhledem ke složení konference se dalo s předstihem tušit, že právě nebezpečné momenty při bránění pozic budou jejím hlavním tématem. Přítomen byl i ředitel závodů Charlie Whiting, který hájil rozhodnutí sportovních komisařů. Případ Sebastiana Vettela prý splnil tři základní body, po kterých přišla ona penalizace. „Za potenciální nebezpečí se považuje moment, kdy druhý pilot musí provést úhybný manévr v důsledku nečekaných změn prvního jezdce v brzdné zóně,“ uvedl Whitinig.

banner_hunt

Otázkou zůstává, kde se nachází hranice mezi tvrdým soubojem a rámcovými pravidly. „Byl jsem minulý týden v pozici, kdy jsem proti tomuto manévru protestoval, ale na druhou stranu si myslím, že to byl dost specifický pohyb při brzdění,“ tvrdí Ricciardo. „Vždy budete při nějakém incidentu cítit to, či ono, ale rozhodně si myslím, že by nám mělo být umožněno, abychom na trati nechali všechno. Právě to dělá tento sportu vzrušujícím, propůjčuje nám to vlastní osobitost a může to fanoušky přitahovat.

Všichni rádi závodíme. Chcete vyhrávat, ale pokud to nejde, nechcete někde vzadu jen tak kroužit. Chcete bojovat. Vždy se dá někde zlepšit, ale nechceme pravidla tak těsná, že bychom se báli cokoliv udělat. Tam, kde se nyní nacházíme, si myslím, že je vše v pořádku,“ doplňuje Australan.

„Jsme tu, abychom závodili tvrdě, ale samozřejmě si všichni pravidla, která jsou nastavena, vykládáme trochu jinak. Pro každou situaci máte dva odlišné názory, a to je důvod, proč potřebujeme lidi, jako Charlie, kteří pomáhají zajistit objektivní a správné rozhodnutí. Určitě by nám měli umožnit závodit, ne však za cenu toho, že bychom se vydali špatným směrem,“ přidal k tématu i Lewis Hamilton.

Čtěte dále: Verstappen: Sprosté výroky by neměly být vysílány. Poškozují mladou generaci

Diskuse k článku

Napsat komentář