Jezdci jsou z Zandvoortu nadšení: horská dráha nebo jízda v tobogánu

Formule 1 byla v Nizozemsku naposled v roce 1985, což je poměrně dávno. Letos se Zandvoort do kalendáře mistrovství světa vrátil a piloti jsou z tamního okruhu nadšeni už po prvních jízdách.

Štítky: GP Nizozemska Zveřejněno 4. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Lewis Hamilton neměl zrovna dokonalý pátek, jeho pohonná jednotka mu vypověděla službu už po třech kolech ve druhém tréninku a Brit tak neměl příležitost si trať dostatečně ‚osahat‘, přesto je pilot Mercedesu z okruhu Zandvoort nadšený.

„Tahle trať je naprosto skvělá! Vyvolala mi několik vzpomínek ještě z nižších sérií a už tehdy to bylo skvělé. Jezdit tady ale s formulí 1 je naprosto něco jiného, je šílené, jakých rychlostí zde dosahujeme. Je to skutečný závodní okruh,“ uvedl Hamilton.

K sedminásobnému šampionovi se přidal také Esteban Ocon, který zde závodil naposledy v roce 2016: „Je upřímně radost zde jezdit. Rozvržení celé trati a klopení zatáček je dokonalé a vzpomněl jsem si i na historky z nižších sérií. Je to opravdu zábava!“

Druhý pilot Mercedesu Valtteri Bottas v pátek uvedl, že se těší na kvalifikaci. Fin má na okruh také dobré vzpomínky – vyhrál zde sérii Masters of Formula 3 v letech 2009 a 2010.

„Doufám, že je zábavné to sledovat, protože v autě to zábava je. Zítra bude vzrušující kvalifikace, těším se na ni. Užívám si tuto trať, má skvělý rytmus a dostat se do něj tady není žádný problém.“

Pilot Haasu Mick Schumacher Zandvoort přirovnal k horské dráze, Nikita Mazepin zase přiznal, že okruh dělá divy s jeho tělem. „Bylo to zábavnější, než jsem čekal. Projel jsem klopenou zatáčkou a mým tělem se prohnal zvláštní pocit, který jsem ve formuli 1 ještě nezažil.“

„Je to jako jízda v tobogánu,“ uvedl po pátečních trénincích Pierre Gasly. Sebastian Vettel zase chválí profil trati, který mu připomíná starou školu. „Je to skvělé, trať se skoro nezměnila a to, co změněno bylo, bylo upraveno k lepšímu, jako poslední zatáčka.“

Domácí hrdina Max Verstappen byl zase nadšený z diváků, kteří jej přišli podpořit, a že jich bylo opravdu hodně. Tribuny se zbarvily do oranžova, natož, že šlo pouze o páteční tréninky, byla atmosféra úchvatná.

„Bylo opravdu příjemné vidět ty lidi tady a jak byli všichni v oranžové barvě. Samozřejmě, trať je také naprosto skvělá, je to docela krátké kolo, ale je zde také několik poměrně rychlých zatáček a bylo to fajn. Celkově šlo o příjemný den,“ uzavřel Verstappen.