Jednotlivci svými zájmy rozvracejí F1. Ta potřebuje pevnou ruku diktátora

O pravidlech F1 rozhoduje příliš mnoho lidí, kteří ani nevědí, jaké je to být v autě. Královně motorsportu chybí pevná ruka, nějaký diktátor. Vyjádření Lewise Hamiltona a Jeana Alesiho se shodují na jednom – lidé podílející se na tvorbě pravidel hájí jen své zájmy. Strategická skupina, Komise F1 a Světová rada motorsportu. Tři subjekty, které se…

Štítky: Jean Alesi Lewis Hamilton Zveřejněno 23. 03 2016 — Josef Nekvinda

O pravidlech F1 rozhoduje příliš mnoho lidí, kteří ani nevědí, jaké je to být v autě. Královně motorsportu chybí pevná ruka, nějaký diktátor. Vyjádření Lewise Hamiltona a Jeana Alesiho se shodují na jednom – lidé podílející se na tvorbě pravidel hájí jen své zájmy.

Strategická skupina, Komise F1 a Světová rada motorsportu. Tři subjekty, které se podílí na tvorbě rámcových pravidel, přičemž poslední z uvedeného výčtu ve většině případů pouze ratifikuje návrhy ostatních dvou.

Nedávné okolnosti ale jen nasvědčují tomu, že formuli 1 tento způsob zavádění nových pravidel jednoduše nesedí. Proč? Důvodem je svoboda slova, respektive návrhu, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel. Skutečným problémem ale je, že tyto návrhy ve většině případů hájí osobní zájmy navrhovatele. Demokracie je zkrátka něco, co v takto vysoké hře nemá místo. Shodují se na tom i Lewis Hamilton a bývalý pilot F1 Jean Alesi. Nápravou by mohla být pevná ruka „diktátora.“

„Cítím, že tam nahoře rozhoduje až příliš mnoho lidí, kteří zřejmě ani nemají tušení, jaké je to v autě. Ti všichni co rozhodují, mají odlišné názory a pokud se jednomyslně neshodnou, tak ke změně nedojde.

Nevím co by pomohlo, ale třeba méně lidí v procesu rozhodování, kteří by doufejme dělali ta správná,“ sdělil současný šampion.

Podobně kritický je v tomto případě i Jean Alesi, ovšem zachází ještě o něco dál. Podle něho jsou to totiž šéfové týmů, kteří jsou tím největším problémem.

„Jsem velký fanoušek Bernieho Ecclestona, ale ještě víc se mi líbí Jean Todt. Snaží se najít způsoby, jak udělat tento sport atraktivní, ale je také třeba vzít v úvahu pozici šéfů týmů. Vypadá to, že jsou to právě oni, kteří škodí formuli 1.

Bohužel je v tomto sportu nutná diktatura. Je to něco, co již v minulosti fungovalo. Proč už ale nyní nefunguje? Protože každý má právo se vyjádřit, ale vše, na čem jim záleží, jsou jen jejich vlastní zájmy,“ uvedl Alesi.

Čtěte dále: Pozor na Pirelli: To zvažuje neschválit nápravu formátu kvalifikace

"Cítím, že tam nahoře je příliš mnoho lidí,

“Cítím, že tam nahoře rozhoduje až příliš mnoho lidí, kteří zřejmě ani nemají tušení, jaké je to v autě.”

Diskuse k článku

Napsat komentář