Jednorázová cesta do Austrálie je pro týmy zbytečně náročná

Pilot Mercedesu George Russell si myslí, že pořádání samostatné Velké ceny Austrálie je vzhledem k nabobtnanému kalendáři až příliš náročnou záležitostí nejen pro jezdce, ale také pro členy týmu, mechaniky a v neposlední řadě i šéfy stájí.

Štítky: George Russell GP Austrálie Zveřejněno 9. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 je se dlouhých třech letech vrátila do australského Melbourne. V posledních dvou sezonách se zde ale kvůli přísným vládním opatřením v souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru závodit nemohlo.

Grand Prix Austrálie bývala tradičně otvírákem nové sezony, letos je tomu jinak. Protinožci jsou letos až třetím závodem sezony. Rok 2022 totiž začal na blízkém východě v Bahrajnu a následně v Saúdské Arábii.

Problém u Austrálie je její poloha a časové rozdíly. Zaměstnanci týmu tak po víkendu v Džiddě doma strávili jen pár dní, poté se museli přesunout do Melbourne, aby si zvykli na výrazné časové posuny. Za čtrnáct dní se bude závodit v Itálii, a to situaci také dvakrát nepomáhá.

George Russell se nyní vyjádřil v duchu, že je nutné, aby se v budoucnu projednala pozice Austrálie v kalendáři. Pilot Mercedesu navrhuje spojit akci v Melbourne se závodem, který se nachází relativně blízko, aby se zamezilo časové náročnosti a obtížné logistice.

„Mít Melbourne v kalendáři je upřímně pro všechny opravdu náročné. Lidi z týmu sem vyráželi už minulou sobotu, aby si zvykli na časový posun, a to je už prostě moc. Myslím si, že je na čase více přemýšlet o podobizně celého kalendáře.

Nevidím žádný důvod, proč bychom nemohli závod v Austrálii spojit se zemí, která je relativně blízko a také pořádá závody F1. Tím bychom se vyhnuli velkým časovým rozdílům a ušetřilo by to spoustu práce i v dopravě a vzhledem k tomu, že sezony jsou čím dál delší, budou taková rozhodnutí nezbytná,“ zamýšlí se Russell.

V roce 2010 to bylo naposled, kdy Austrálie nebyla prvním závodem v roce a byla součástí sezony. Prvním závodem byl Bahrajn, což je dost podobné jako letos. Před dvanácti lety se však po Austrálii závodilo ještě v Malajsii a až poté se F1 vracela do Evropy.

Šéf Red Bullu Christian Horner se slovy pilota Mercedesu souhlasí. Austrálie je pro lídra rudých býků velmi náročným logistickým závodem. „Řekl bych, že pro každého je náročné sem jet jen na jeden víkend a potom zase pryč.

Je to drahé, fyzicky náročné a nelogické. Kdybych měl tu moc rozhodovat o kalendáři F1, pravděpodobně bych před nebo za Austrálii přidal lokaci, ze které se vydat do Melbourne a nebo odtud někam dál nebude takový problém,“ zakončil Horner.