Jaké novinky přinese sezona 2020

Oslavy příchodu nového roku rychle vystřídá soustředění a příprava na novou sezonu. Ta sice má první závod v australském Melbourne až v polovině března, ale již tento měsíc se chystají veřejné prezentace nových formulí některých týmů a hlavně příprava na předsezonní testy. Co nového přinese nadcházející sezona 2020?

1 Štítky: 2020 Zveřejněno 5. 01 2020 — Tomáš Richtr

Je to jeden z nejklidnějších přesunů mezi lety 2019 a 2020 z pohledu startovní listiny, protože většina pilotů takzvané A třídy měla kontrakty na letošní rok již uzavřené dlouho dopředu. To ale zdaleka neznamená, že se nejedná o startovní listinu zajímavou.

JEZDCI A TÝMY

Z dvaceti pilotů jich osmnáct zůstává tam, kde závodili v loňském roce. Nostalgickou změnou je odchod účastníka 177 velkých cen Nika Hülkenberga. Počet startů mu přináší momentálně 24. místo historických tabulek. Bohužel, ani jednou neokusil, jaký je to pocit stát na stupních vítězů. V týmu Renault jej nahradí Francouz Esteban Ocon, který se stal obětí smluvní rošády v důsledku rozhodnutí Daniela Ricciarda odejít z Red Bullu do Renaultu. Ocon se tak do F1 vrací po roční absenci.

Svou kapitolu s formulí 1 podle vlastních slov uzavřel také Robert Kubica. Pro letošní rok jej střídá Kanaďan Nicholas Latifi. Čtyřiadvacetiletý rodák z Toronta skončil druhý v loňském šampionátu formule 2. Není bez zajímavosti, že loňský šampion formule 2 Nyck de Vries se do formule 1 nedostal. Ve formule E závodí za tým Mercedesu.

Robert Kubica ale z formule 1 úplně neodchází. Stal se rezervním pilotem týmu Alfa Romeo, společnost PKN Orlen titulárním sponzorem. Tým tak ponese oficiální název Alfa Romeo Racing ORLEN.

K velké změně dochází u Toro Rosso. Tým totiž mění svůj název na Alpha Tauri. Jde o oděvní značku Red Bullu založenou před čtyřmi lety. Alpha Tauri, česky Aldebaran, je nejjasnější hvězda  souhvězdí Býka, jednoho z nejstarších známých souhvězdí ve vesmíru. Září 425x více než Slunce.

Kimi Räikkönen je druhý v tabulce počtu startů v F1. Na Rubense Barichella už mu schází jen deset závodů. Je tedy zřejmé, že nestane-li se něco výjimečného, Räikkönen se stane novým rekordmanem, a to navzdory absencím v sezonách 2010 a 2011.

KALENDÁŘ

Poprvé v celé historii šampionátu se pojede 22 velkých cen. První ročník současné formule 1 v roce 1950 měl sedm velkých cen. Patnáct závodů se jelo poprvé v roce 1973, na dvacet dějství se kalendář rozrostl v roce 2012.

Dvěma novinkami jsou Velká cena Vietnamu a Velká cena Nizozemska, což už teď je vyprodaný závod pro domácí hvězdu Maxe Verstappena.

Bohužel se loučíme s Velkou cenou Německa. Zainteresované strany se nedokázaly dohodnout na ekonomických parametrech promotérství.

PRAVIDLA

Pravidla zůstávají pro sezonu 2020 stabilní před velkou revolucí, která fanoušky čeká v příštím roce. Letos v platnost přicházejí jen kosmetické změny, jako například zmírnění trestu za opomenutí nechat se zvážit nebo za ulitý start. V oblasti techniky bude FIA dále pracovat na zpřísnění způsobů, jakým týmy zneužívají například oleje pro účely spalování, a tím pádem navýšení výkonu své pohonné jednotky.

MÉDIA

Formule 1 pojede svou 71. sezonu, sedmdesát let po prvním ročníku v roce 1950. F1 tak slaví své 70. výročí vzniku a pro tento účel představila i příslušná loga.

Není nikdo, kdo by se netěšil na druhou řadu seriálu Drive to Survive, která vyjde opět v produkci Netflix. První série měla premiéru 8. března.

Přenosy ze všech 22 velkých cen stejně jako v letech 2015 až 2019 bude vysílat televizní programy Sport1 a Sport2. Tým českých a slovenských komentátorů by měl zůstat stejný, s nepravidelným střídáním během sezony. Komentář všech závodů bude dvojjazyčný: český a slovenský a mezi audio stopami je během nedělního závodu možné přepínat.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Jaké novinky přinese sezona 2020”

  1. Až na pár výjimek (třeba v souhvězdí Orion) je alfa nejjasnější objekt souhvězdí; pojmenovaných hvězd je méně, než těch, které jsou hlavními hvězdami souhvězdí. Alfa Tauri není česky Aldebaran, je to paralelní označení, astronomicky běžnější.

Napsat komentář