Jaké náhrady přicházejí v úvahu za zrušený Singapur?

Závod v Singapuru se neuskuteční podruhé v řadě. Na vině je celosvětová pandemie koronaviru. K oficiálnímu prohlášení o zrušení akce došlo začátkem června. Vedení F1 už ale pracuje s možnými alternativami.

Štítky: 2021 GP Singapuru Zveřejněno 9. 06 2021 — Vašek Štěpánek

„Chápeme, že se fanoušci těšili na další závod formule 1 v Singapuru. Zrušit akci druhý rok po sobě bylo opravdu těžké rozhodnutí, ale vzhledem k převládajícím omezením je to nutné.

Nebyli bychom schopni fanouškům poskytnout zážitek z Grand Prix, který by očekávali a zároveň zajistit jejich bezpečnost a zdraví, včetně našich zaměstnanců a dobrovolníků. Musíme být zodpovědní a opatrní, protože bezpečnost je našim hlavním zájmem.

Jsme vděční za podporu všech zúčastněných stran, místních podniků a samotnému Singapuru, kteří přispěli k úspěchu tohoto nočního závodu. Není třeba dodávat, že se všichni těšíme na bezpečný návrat formule 1 do singapurských ulic,“ uvedl místopředseda singapurské GP Colin Syn.

Pořadatelé závodu se zaručili, že fanoušci, kteří si kupovali vstupenky už na rok 2020, dostanou nyní plnou náhradu, jelikož se jedná o druhý rok v řadě. Lístky na závod v Singapuru pro rok 2021 v prodeji nebyly vůbec.

Jaké jsou další možnosti?

Vedení formule 1 zvažuje řadu možných náhrad za zrušený Singapur. Seriál nechce pustit žádnou Grand Prix a pořád se pracuje na původním scénáři 23 závodů v tomto roce.

Jednou z možností by bylo uspořádání druhého závodu v Americe. Jelo by se na okruhu COTA, kde F1 závodí od roku 2012. Velká cena Spojených Států se má konat 24. října, druhý závod by se měl uskutečnit o týden dříve.

Toto řešení se zatím jeví jako nejpravděpodobnější, ale zahrnovalo by odsun závodu v Japonsku. V zemi vycházejícího slunce by formule 1 jela rovněž o týden dříve, tedy v termín, který byl původně vyhrazen právě pro zrušený Singapur.

Jinou alternativou by mohla být Grand Prix Číny. Ta se měla původně konat v dubnu tohoto roku, z kalendáře ale byla následně vyškrtnuta. Pořádání závodu v Číně by ale mohlo znamenat prohození si termínů závodů s Japonskem.

Poslední reálnější možností je přesun do Turecka. Istanbul hostil Grand Prix už minulý rok a měl být v kalendáři zahrnut i letos jako náhrada za zrušenou Kanadu. Z toho ale nakonec sešlo kvůli novým cestovním omezením v zemi.