Jak Vettel vyzrál na nenávist

Aneb nenáviděn budiž úspěch

3 Štítky: Ferrari Red Bull Sebastian Vettel Zveřejněno 21. 09 2015 — Josef Nekvinda

O víkendu Sebastian Vettel znovu vyhrával, přesto po vítězném závodě nebyl podroben slovy nevole. Na vině byl neúspěch Mercedesu, který vzbudil mnohem více pozornosti. Kde je jádro tohoto fenoménu?

Nepsaným pravidlem let nedávno minulých byla dominance Red Bullu, jemuž po čtyři léta patřila ona pomyslná třešnička na dortu. Ta, která zdobí uplynulou sezónu a dává výhodu v podobě sil na prahu sezóny nadcházející. Mistrovský titul. V tu dobu se Red Bull vyhříval v záři reflektorů, zájmu médií a především na předních pozicích víkendových Grand Prix. Zlí prorokové v tento výjimečný čas přáli týmu jen to nejhorší. Až tak se jim dominance této rakouské stáje přejedla. Současně ale existovala početnější masa lidí, která holdovala nelibosti pouze jejímu pilotovi, Sebastianu Vettelovi. Nešlo ale jen o pouhou nedůtklivost vůči tomuto jménu, averzi totiž způsobovalo i samotné dění na trati, kde jsme byli svědky mnoha sporných událostí, které se odehrály mezi ním a Markem Webberem. Právě tyto momenty přisypávaly soli do otevřených ran jinak neškodného Němce. Ta bitva s nepříznivci Sebastiana Vettela se nedala vyhrát. Alespoň ne v té době. S nástupem nových šestiválcových motorů ale loni skončila i tato „úspěšná“ éra a i samotné interní vztahy v týmu, které chladly, nahrály Vettelovi do karet.

Vettel tak ucítil šanci na restart kariéry a rozhodl se po konci minulé sezóny odejít z Red Bullu. Tímto restartem mohl uvést vše do původního stavu. I proto tento transfer kvitovala spousta lidí. A my fanoušci jsme se mohli těšit na reálné srovnání Vettel versus kvalita a výkon vozu. Ostatně na to čekala a spílala spousta z nás. Záhy se ukázalo, jak moc dobře vybaveným pilotem Vettel doopravdy je a spolu s tím se vytratily i dozvuky oněch zlých proroků. Mladý Němec tak jakoby znovu ožil. Nikdo se proto nemůže divit, že je v tom jakýsi vzorec. Shoda, kterou mají společnou právě Sebastian Vettel a Valentino Rossi, jehož příběh by mu mohl být předlohou. Našli bychom samozřejmě pár odlišností v kariérních postupech, ale i Valentino Rossi opustil kdysi nejlepší tovární tým Hondy a zamířil v té době do podprůměrné Yamahy. Tím se tak vystavil celému světu a následně ukázal, kde se nachází hranice jeho umu a kde končí potenciál jeho závodního prostředku. Rovněž Vettel nyní musí ukazovat, že jeho kvality, za něž je náležitě ceněn, neležely v útrobách vozu Red Bull. Zbavil se ale jednoho velkého břemena.

Tohoto Černého Petra si nyní vytáhl Mercedes. A v tom lze také vysledovat vzorec. Mezi námi fanoušky jsou totiž lidé, kteří nenávidí úspěch druhých. Ačkoliv Hamilton dávno nemusí nic dokazovat, jeho stáj je asi momentálně tou nejvíce nenáviděnou a to právě kvůli úspěchu. Volně přeloženo, trvá moc dlouho. Jedinou nezodpovězenou otázkou je: Proč? Proč nedokážeme nalézt pochopení pro to, že za pot, píli, vytrvalost, vůli, kázeň jiných se platí úspěchem?

Diskuse k článku

3 komentáře: “Jak Vettel vyzrál na nenávist”

  1. KimiJeaninn napsal:

    Vettel je dobrý jezdec tak jak je dobré auto ve kterém právě sedí. Ať už je to Ferrari nebo jiné například Williams nebo Mercedes, pokud by vyhrával on ale pokud se mu nedaří s autem vyhrávat mění se v arogantního uplakánka. Kdyby letos zustal sedět v Red Bullu nebo v McLaren/Honda kde jsou také dva precizní jezdci a le hrubě se jim nedaří tam by Sebastian Vettel nadával kudy by chodil a ze slzama v očích by si stěžoval na všechno možné!!! Když mu to vloni nejezdilo tak pokaždé když během závodu komunikoval s týmem z jeho hlasu bylo vždy patrné že je na pokraji „pláče“.

  2. juress napsal:

    Faktem zůstává, že lidi mají tři zádele názorů na všechno, i když jim do toho nic není.

  3. INF_11 napsal:

    Zajímavé zamyšlení, nicméně myslím, že pokud fandím jednomu týmu, tak zároveň nefandím všem ostatním, zvláště těm, kteří ten můj tým poráží 🙂 Není otázka nepřejícnosti, nýbrž běžného fandění. Jinak nevyhrávající ferrari bude mít vždycky víc fanoušků, než kterýkoliv jiný vyhrávající tým. Takže red bull, mercedes, event. v budoucnu mclaren, si můžou nechat zdát. A co se Hamiltona týče, jedna věc je že ten člověk vyhrává, a druhá jak se chová/vystupuje/prezentuje, a lidem, kterým nesedne to druhé, ho zákonitě nebudou mít rádi (a paradoxně čím víc vyhrávat bude, tím to bude ještě horší). Vettel se u ferka stane miláčkem davu (o to víc, pokud letos, nebo napřesrok, dá titul).

Napsat komentář