Jak velký problém byl posunout GP Francie o pouhý týden

S ohledem na zrušení závodů v Turecku a v Kanadě došlo k posunu Grand Prix Francie o jeden víkend dopředu. To nadělalo organizátorům velké trable. Jaké přesně, to popisuje Éric Boullier, šéf tamní velké ceny a bývalý lodivod týmů Lotus a McLaren. Ten také přiznal, že by měl letos rád hned dvě velké ceny na okruhu Paula Riciarda...

Štítky: Eric Boullier GP Francie Zveřejněno 15. 06 2021 — Lukáš Štěrovský

„Byl to velký problém,“ přiznává Francouz pro web Motorsport.com. „Nevytvoříte velkou cenu za tři dny. Je to několikaměsíční práce, kterou jsme museli vyhodit z okna a začít znova.

Na pořádání pracuje 1200 lidí, kteří si pro daný víkend rovněž musejí vše zařídit. A když pak pohnete s termínem, musejí změnit všechny svoje plány. Pak tu jsou samozřejmě diváci. Všichni měli koupené lístky na vlak, letenky do letadla a tak podobně, což museli měnit. Byla to výzva,“ popisuje všechna úskalí.

Změna data naštěstí neměla efekt na počet prodaných lístků. „Když jsme na žádost F1 posunuli termín, přišli jsme o 20 % diváků, ale vstupenky se naštěstí hned opětovně prodaly,“ těší Boulliera.

Jakpak by také ne, vždyť vloni se ve Francii vůbec nejelo. Letos bude ale velká cena na okruhu Paula Ricarda hrát v kontextu situace ve zbytku země prim. „Normálně je teď povoleno ve Francii pořádat akci s pěti tisíci diváky. Díky specifickému designu okruhu, který je velmi velký, můžeme ale mít tři nezávislé bubliny.

Máme dovoleno mít třikrát pět tisíc, dohromady tedy 15 tisíc fanoušků. Každá z těchto bublin bude nezávislá, všichni budou mít vlastní přístup na okruh a parkování, nikdo nezkříží cestu člověku z jiné bubliny,“ nastiňuje protipandemická opatření.

„Pro všechny to bude zvláštní, ale jsme šťastní, že máme závod, na který můžou nějací diváci. Bude to první velká událost ve Francii. Na tenisový turnaj Roland Garros ani festival v Cannes nemohlo 15 tisíc diváků. Je dobré se takto vracet k normálu,“ dodává Boullier s tím, že 85 % návštěvníků budou jako obvykle místní.

A jaká byla největší překážka k uspořádání závodu v takto nelehké době? „Zejména vypořádat se s úřady. Zajistit, aby občané Velké Británie (většina padoku, pozn. red.) nemusela po návratu z Baku, které je mimo Evropu, na dva týdny do karantény, než vstoupí na území Francie, to byla největší výzva,“ má jasno.

Podle Boulliera je také možné, že Francie by mohla s ohledem na měnící se globální situaci hostit letos ještě jeden závod. Okruh se totiž nachází v ideálním podnebí a i na podzim panují v okolí příznivé teploty.

„Moc rádi uděláme vše, co bude formule 1 chtít. Jediné, co potřebujeme, je, aby nám dali včas vědět. Ale samozřejmě bychom měli zájem, proč také ne?“ táže se řečnicky.