Jak velké jsou šance třetího angažmá Fernanda Alonsa v Renaultu?

Fernando Alonso se do historie F1 už teď zaspal jako jedna z nejvýraznějších osobností. Není se tedy co divit nadšeným představám o jeho návratu do formule 1, potenciálně s továrním týmem Renaultu. Jak moc je to ale reálné?

Štítky: Fernando Alonso Renault Zveřejněno 18. 05 2020 — Tomáš Richtr

Ano, Fernando Alonso získal dva tituly mistra světa s týmem Renault v letech 2005 a 2006. A pak se tam vrátil po kolapsu vztahu s McLarenem během sezony 2007. Najde tam útočiště potřetí?

Jak bývá poslední dobou na webu GPF1 zvykem: na složité otázky hledej jednoduchou odpověď.

Návrat Fernanda Alonsa k Renaultu vypadá na první pohled romanticky, ale na romantice ve formuli 1 nikdo nic nestaví. Ani Renault, ani Alonso. Fernando Alonso, leda by jeho touha vrátit se do F1 byla silnější než touha ve formuli 1 vyhrávat a získávat tituly, potřebuje projekt, který mu umožní vyhrávat velké ceny a získávat tituly. S Toyotou v Mistrovství světa vytrvalostních závodů a ve 24 hodinách Le Mans to zvládl takříkajíc levou zadní.

Má Renault na to vyhrávat velké ceny F1 nebo tituly v sezoně 2021? Ne. Nakonec Daniel Ricciardo od Renaultu utíká k McLarenu, kde cítí větší šance na větší úspěchy. Alonso se stal hořkým a frustrovaným člověkem, protože se trápil v týmu, který mu nedal šanci na to projevit jeho bezpochybný potenciál. U Renaultu by minimálně příští rok našel to samé, byť třeba ne tak propastně jako u tehdejšího McLarenu s Hondou.

Leda bych chtěl Alonso závodit ve formuli 1 za každou cenu, tak nepůjde do Renaultu, protože by jeho cena na trhu jenom dále klesla. Pod vedením Cyrila Abiteboula projekt Renaultu nestoupá vzhůru. Abiteboul působí podobně bezradně jako v dobách své největší krize šéf McLarenu Éric Boullier. Renault pod Flaviem Briatorem byl prostě jiným týmem než je teď pod Abiteboulem.

Na straně druhé, nic nemožné. Mistr světa z roku 1996 Damon Hill odešel závodit od Williamsu nejprve pro brzy zkrachovalý Arrows a pak Jordan, se kterým získal památné – ale šťastné – vítězství v Belgii 1998.

Pro Renault bude příští rok závodit osvědčený mladý talent Esteban Ocon, i když není zřejmé, jak moc jej ovlivní nucena loňská absence. Na talentované mladíky by si měl Fernando Alonso dávat pozor, jak jistě ukázala jeho sezona v McLarenu v sezoně 2007. Stejně jako se o tom přesvědčil Sebastian Vettel v sezoně loňské.

Diskuse k článku

Napsat komentář