Jak to bude fungovat mezi Red Bullem a Fordem

Americká automobilka Ford se vrací do formule 1. V roce 2026 bude druhá největší značka v USA spolupracovat s Red Bullem a obě strany si slibují dlouhodobé a úspěšné partnerství. Zástupci Fordu nyní popsali, jak bude vzájemná spolupráce fungovat.

Štítky: 2026 Ford Red Bull Zveřejněno 14. 02 2023 — Vašek Štěpánek

Red Bull 3. února představil zbarvení nového monopostu. Na prezentaci v New Yorku bylo také oficiálně potvrzené partnerství mezi rudými býky a Fordem. Americká společnost se do F1 vrátí v roce 2026 a kromě Red Bullu bude spolupracovat také s AlphaTauri.

Následující tři sezony budou muset oba týmy nápojového giganta ještě fungovat s motory, které převzaly od Hondy a nyní si je spravují. Od revolučního roku 2026 už na to ale stáje nebudou sami a získají nového technického partnera.

Šéf Ford Motor Company Mark Rushbrook s krátkým časovým odstupem po oznámení návratu Fordu dal světu první představy o tom, jak bude spolupráce mezi americkou automobilkou a mistry světa z Red Bullu fungovat.

„V Milton Keynes mají obrovské zázemí. Red Bull má vše, co je potřeba ke stavbě motoru a skvělé je, že mají vše na jednom místě. Člověk tak má v campusu Red Bullu dokonalý přehled o tom, co je kolem a kde se co zrovna nachází.

Je jasné, že Británie a sídlo Red Bullu se stane střediskem všeho. Do Anglie přesídlíme naše zaměstnance a snad navážeme dlouhou a úspěšnou spolupráci. Budeme Red Bullu pomáhat a dáme jim důležité rady ohledně stavby motoru.

My od nich zase dostaneme informace o aerodynamice a nové znalosti budeme moci využít v našich civilních vozech. Jsem si jist, že nás za pár let čeká velmi zajímavé, vzrušující a snad i úspěšné období,“ prohlásil s nadšením Mark Rushbrook.

Pro Red Bull bylo zásadní, že Ford nechtěl odkoupit podíl v týmu a spokojí se se statusem ‚dodavatele motorů a technického partnera‘. Vloni Red Bull jednal s Porsche a jednání po pár měsících zkrachovala, neboť Němci chtěli vlastnit téměř polovinu celého týmu.

Stáj z Milton Keynes tak i za tři roky zůstane zcela autonomní a nezávislá. Navíc bude mít Red Bull hlavní slovo při potenciální výměně názorů, neboť bude vše vznikat právě pod střechou týmu, který vede Christian Horner.

A co bude s Hondou? Ta by podle všeho měla zůstat ve formuli 1, ale zatím se neví s kým. Dříve se mluvilo o odkoupení AlphaTauri [to se nestane], následně byla na stole spolupráce s týmem Williams [vyvráceno] a nové informace hovoří o schůzce se zástupci z McLarenu…