Jak si Nigel Mansell získal tifosi hned v prvním závodě pro Ferrari

Britský závodník přestoupil po katastrofální sezoně 1988 u Williamsu do Ferrari. Všechny fanoušky této stáje si dokázal získat hned během prvního závodu v Brazílii, kde dokázal po vynikající jízdě nečekaně zvítězit.

Štítky: Ferrari Historie Nigel Mansell Zveřejněno 27. 03 2020 — Lukáš Podstata

Mansell se po sezoně 1988 po vleklých problémech se spolehlivostí rozhodl opustit Williams a zamířil do Ferrari. Nebylo tehdy žádným tajemstvím, že pro Enza Ferrari byl Mansell až poslední možností, ale nakonec s ním smlouvu podepsal. Úvodní závod ročníku 1989 hostil naposledy v dějinách brazilský okruh v Jacarepague. Kvalifikaci vyhrál dnes již legendární Ayrton Senna před Riccardo Patresem a Mansellovým novým týmovým kolegou Gerhardem Bergerem. Brit získal „až“ šestou příčku a nikdo nepředpokládal, že by mohl v závodě uspět.

Hned po startu v první zatáčce mezi sebou kolidoval Berger a Senna. Oba při kolizi ztratili přítlačné křídlo a začali se propadat pořadím. Až do patnáctého kola si držel vedení Ricardo Patrese před Nigelem Mansellem. Nový pilot Ferrari se však příliš se svým konkurentem nepáral a rychle ho předjel. V dalších kolech to vypadalo na klidný průběh pro britského závodníka. Při zastávkách v boxech ale neměnil jenom pneumatiky, nýbrž také svůj závodní volant. Po výjezdu od svých mechaniků se Mansell zařadil za Alaina Prosta z McLarenu. I jeho však dokázal díky své jízdě předjet a zamířit tak k velkému vítězství.

F1 Classic – Brazilian GP 1989 from الراوي on Vimeo.

Mansell po závodě přiznal, že s takovým výsledkem nepočítal. „Nevěřil jsem, že auto bude tak spolehlivé, a proto jsem si objednal dřívější letenky. Nedá se nic dělat, ale poletím později,“ žertoval tehdy Mansell. Malé faux paus se však Britovi povedlo na stupních vítězů, kde se pořezal o svoji trofej. Dá se tedy říci, že pro své první vítězství částečně prolil i svou krev. Není pochyb o tom, že si po prvním závodě dokázal získat náročné italské fanoušky. Bohužel pro ně i pro samotného Brita následovalo několik odstoupení, a ne příliš povedená sezona 1989. To je ale jiný příběh.

Rodák z Uptonu se tak stal po Mario Andrettim prvním pilotem, který dokázal při svém debutovém závodě vyhrát pro Ferrari. Dalším jezdcům, kterým se povedl stejný počin, byli mj. Kimi Räikkönen v sezoně 2007 a Fernando Alonso roku 2010.

Pořezaný Nigel Mansell po vítězné GP Brazílie.

Diskuse k článku

Napsat komentář