Jak se změní formát závodů formule 2 a formule 3

Juniorské série formule 2 a formule 3 zveřejnily první detaily formátu závodních víkendů od sezony 2022, kdy budou obě závodní disciplíny součástí soutěžního víkendu formule 1. Šéf sportu Stefano Domenicali věří, že tento krok nabídne fanouškům více zábavy.

Štítky: 2022 Formule 2 Formule 3 Motorsport Pravidla Zveřejněno 25. 09 2021 — Vašek Štěpánek

F2 a F3 zase spolu?

Patrně největší novinou v nových pravidlech je, že se série F2 a F3 zase sloučí do jednoho víkendu, nebude se tedy závodit v oddělených víkendech, jako je tomu letos, kdy se juniorské série prakticky nikdy nestřetnou, výjimku tvoří Rusko.

I když se tento krok zdá být finančně efektivní a posílil smysl formule 3, generální ředitel F2 a F3 Bruno Michel, F1 a FIA velice silně toužily dát opět všechny tři šampionáty do jednoho závodního víkendu právě tak, jak je tomu letos v Rusku.

Michel si tímto krokem slibuje zvýraznění cesty z formule 3 do formule 1 a zároveň dojde k velké a vzrušující podívané pro fanoušky, kteří budou mít možnost sledovat nejlepší piloty světa napříč kategoriemi na tom samém okruhu.

Jak budou nové víkendy vypadat?

Zjednodušeně řečeno, každý závodní víkend formule 2 a formule 3 bude mít v pátek čas na jeden trénink a na kvalifikaci. Letos jezdí doprovodné série o víkendech celkem tři závody, od příští sezony to budou pouze dva, ale víkendů, kterých se zúčastní F2 a F3 bude více.

Páteční kvalifikace rozhodnou o startovním roštu pro nedělní závody, které se pojedou před Velkou cenou F1. V sobotním závodě se však startovní rošt u obou sérií poupraví. Ve formuli 2 dojde dle výsledků z páteční kvalifikace k přetočení TOP 10, u formule 3 půjde o prvních 12 pilotů.

Kde budou F2 a F3 závodit?

V tuto chvíli se to neví. Konkrétní destinace ale budou probíhat během Grand Prix víkendů formule 1 a zveřejněny budou až poté, co F1 oficiálně potvrdí svůj vlastní kalendář pro příští sezonu. Až od tohoto okamžiku se začne plánovat podobizna kalendářů pro F2 a F3.

V dohledné době se ale můžeme těšit na potvrzení dalších detailů (délka a počet závodů a přerozdělení bodů, které budou k dispozici). Bruno Michel uvedl, že neděle bude hlavním dnem víkendů a bude se tak udělovat nejvíce bodů.

Jak na změny reagují největší hráči?

„Jsme rádi, že můžeme oficiálně oznámit změny, které příští rok do formule 2 a formule 3 přijdou. Jsem vděčný Brunovi a jednotlivým týmům za jejich úsilí, aby došlo ke sjednocení těchto disciplín.

Talentů je v obou šampionátech skutečně mnoho a chceme zajistit, aby i naši fanoušci měli během závodního víkendu více akce a více zábavy. Řekl bych, že opětovné spojení F1, F2 a F3 je krok správným směrem k tomu, aby byli diváci neustále odkázaní na akci,“ uvedl Domenicali.

„Letos jsme přišli s návrhem nových formátů závodních víkendů pro formuli 2 a formuli 3. Cílem bylo tyto dvě série oddělit, zvýraznit je a ušetřit nemalé množství nákladů, což se nám po finanční stránce docela dařilo.

Bohužel, tento formát nevyhovoval skoro nikomu, jak týmům, jezdcům, tak ani samotným divákům, což rozhodně není dobře. Mezi těmito sériemi pak vzniklo velké množství volného času, který se dá využít o dost lépe,“ shrnul šéf F2 a F3 Bruno Michel.