Jak se mohou prosadit dobří nováčci se špatnými vozy?

Na letošním roštu uvidíme Oscara Piastriho, Nycka de Vriese a Logana Sargeanta, kteří mají před sebou své celé první sezony.

Štítky: Logan Sargeant Nico Hülkenberg Nyck de Vries Oscar Piastri Zveřejněno 3. 03 2023 — Jiří Košta

A i když jsou všichni tři velmi úspěšní, alespoň co se statistik týče, v letošním roce usednou do monopostů, které nebudou mít na vítězství.

Sargeant sedá do Williamsu, který vyhrál naposledy v GP Španělska 2012. De Vries bude u AlphaTauri, které má vítězství naposledy v Monze 2020, zatímco Piastriho McLaren se radoval v Monze o rok později.

Navrátilec do formule 1 Nico Hülkenberg má za to, že to nebude pro juniory snadné, ale zároveň je hodně ve hře. Nedávno to ukázal například George Russell, který sice s Williamsem byl tři sezony, ale i tak přesvědčil natolik, že zaujal místo u Mercedesu po boku Lewise Hamiltona.

„Pokud nejste motivovaný v prvním roce, myslím, že je tu v první řadě vážný problém. Očividně to víte, první rok jste ještě mladý, prošel jste všemi juniorskými sériemi, bojoval jste, abyste se dostal tam, kam chcete, a pak konečně dosáhnete svého prvního cíle, kterým je být v F1, být vidět,” říká Němec.

„Takže i když nemáte nejlepší auto, což se skoro nikomu nestává, pořád jste mimo kruh, dáváte do toho všechno, bojujete o každý kousek asfaltu, snažíte se zanechat dobrou stopu a udělat něco skvělého. Tvořit reklamu pro sebe, abyste tuto skutečnost změnili.”

V posledních dvou dekádách dostal silné auto při premiérové sezoně ve formuli 1 pouze Lewis Hamilton. S McLarenem v roce 2007 bojoval o titul, který mu nakonec o bod v posledním závodě unikl.