Jak se dá závod formulí vyhrát v boxech

Trik Lucase di Grassiho pokusem vyhrát přes boxy během londýnského závodu formule E dal připomenout jedné historické události ve formuli 1. Psal se rok 1998, formule 1 byla aktuálně v Anglii a závodilo se na okruhu Silverstone, když v tu chvíli udělal Michael Schumacher a Ferrari něco nemyslitelného – vyhrál závod v boxech.

Štítky: Historie Michael Schumacher Zveřejněno 1. 08 2021 — Vašek Štěpánek

Není žádným překvapením, že tento manévr od italského týmu a německého jezdce vyvolal enormní vlnu kontroverzí a nepříjemných otázek. Šlo o dobře využitou mezeru v pravidlech anebo se jednalo o jeden obrovský podvod? Někteří lidé tvrdí, že šlo o jasný klam.

Celý incident vyvolala pomalá reakce sportovních komisařů, kteří Schumacherovi za svůj prohřešek dali trest až příliš pozdě. Po zajetí Safety Caru totiž Schumacher využil zaváhání Hakkinena a předjel jej, i když to ještě nebylo povolené z bezpečnostních důvodů.

Němec ve službách Ferrari následně zajel do boxů až v úplně posledním kole, aby si odpykal svůj trest. Jenže bylo poslední kolo a Schumacher technicky proťal cílovou čáru ještě předtím, než zajel ke svým mechanikům.

Elektrický Hummer bude mít váhu čtyř Mazd MX-5

McLaren se pochopitelně vůči výsledku odvolal, marně, a tak Maranello opět přelstilo celou samotnou FIA. Sportovní komisaři následně italskému týmu neudělili ani žádnou pokutu a celá vzniklá situace byla de facto zametena pod koberec.

Fanoušci a média však kontroverzní situaci velmi striktně odsoudili. Reakce těchto stran by možná nebyla tak extrémní, kdyby šlo o ojedinělý případ kontroverze v táboře Ferrari a Michaela Schumachera, což rozhodně nešlo.

Už před časem měl ale na svém kontě Schumacher pár kiksů, hlavně s týmem Benetton, kdy mu bylo dokonce zakázáno startovat do dvou závodů, opět za ‚incident‘ ze Silverstonu. Z následujícího závodu byl pro změnu Schumacher diskvalifikován kvůli neodpovídajícím technickým parametrům vozu.

Během závodu ve Francii 1994 byl Němec rovněž diskvalifikován, když ilegálně předjel Damona Hilla a následně si neodbyl svou penalizaci. Bouřlivá reakce fanoušků v Silverstonu 1998 je tak oprávněná.

Na straně druhé, ve formuli 1 vždy platilo, že se nehraje hra, která je dovolená, ale ta, která není zakázaná. Objektivně, je nutné zmínit, že Ferrari se Schumacherem zkrátka hrálo ‚špinavou‘ hru, ale to už je formule 1. Duo italského týmu a německého pilota nebylo v nečestných taktikách ani první, ani poslední.