Jak Sainz přechytračil Norrise a McLaren

Vypadalo to tak, že Carlos Sainz neuposlechl pokyn před sebe pustit Landa Norrise v úvodu Velké ceny USA. Záběry z vozu Ferrari ale odhalily, že tak učinil, ale udělal to vskutku velmi chytře, tak chytře, že to překvapilo i samotný McLaren.

Štítky: Carlos Sainz Ferrari GP USA McLaren Zveřejněno 26. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Carlos Sainz si dal hned v prvním kole ‚papájový sendvič‘, když jej z obou stran v nájezdu do 12. zatáčky obklíčily McLareny. Španěl do dané zatáčky netrefil brzdný bod a vyjel mimo trať, na ni se ale vrátil před oběma svými soupeři.

Za tento manévr musel předat svou pozici Ricciardovi, a to udělal okamžitě. Své místo měl ale přenechat také Landu Norrisovi, který na souboji prodělal asi nejvíc. Pilot Ferrari zprvu tento pokyn zcela ignoroval a obhajoval se, že svou pozici již předal.

V šestém kole Ricciardo Adami, závodní inženýr Sainze, sdělil svému svěřenci jasnou zprávu: „Carlosi, obávám se, že od ředitelství závodu je naší povinností předat pozici za manévr v prvním kole také Norrisovi.“

Španěl šestou příčku svému soupeři odevzdat nechtěl, poté mu ale bylo přes sluchátka sděleno jak a co má provést tak, aby svou pozici mohl získat zpět, a tak Sainz před sebe Norrise pustil v zatáčkách sedm a osm.

Mercedes EQE SUV se prohání v Německu

Jenže tím se Ferrari ocitlo za McLarenem ve velmi těsné vzdálenosti přesně před detekčním bodem DRS, tím získal Sainz výhodu a na zadní rovince se před svého bývalého týmového kolegu zase dostal – čímž uposlechl pokyn shora, ale de facto nic neztratil.

Z tohoto lišáckého manévru byl překvapen i Andreas Seidl, šéf McLarenu. „Podle mého názoru bylo v pořádku, že Carlos pustil Landa před sebe, protože se objektivně pohyboval mimo trať a získal tím nemalou výhodu. Jinak by v prvním kole ztratil možná obě pozice.

Bohužel pro nás, udělal tento tah velmi chytře a všechny nás to překvapilo. Carlos se poté dostal do pozice, kdy mohl regulárně i v rámci pravidel zpět před Landa. Naneštěstí jsme z toho nic nevytěžili, ale tak už to chodí,“ popsal situaci Seidl.

Ředitel závodu Michael Masi po Velké ceně uvedl, že stáj z Wokingu nikterak netlačila na sportovní komisaře, aby Sainz před sebe pustil Norrise. Šle tedy jen a pouze o čistý pokyn shora, který McLaren nevyžadoval.