Jak Mika Häkkinen ztratil jasné vítězství v posledním kole

Stojící Mika Häkkinen zvedl po odstoupení v poslední kole GP Španělska 2001 jen symbolicky ruce. První vítězství sezony bylo ztraceno jen pár zatáček před koncem.

Štítky: GP Španělska Historie Mika Häkkinen Zveřejněno 9. 05 2020 — Lukáš Podstata

Ještě při nájezdu do posledního kola se zdálo, že dvojnásobný mistr světa je předurčen k tomu, aby získal první vítězství v sezoně 2001. Štěstí se však Finovi otočilo zády. Při průjezdu třetí zatáčkou jeho McLaren-Mercedes MP4-16 náhle ztratil výkon. Až později bylo odhaleno, že se jednalo o poruchu spojenou s únikem hydrauliky, což způsobilo selhání převodovky.

Häkkinen se několik vteřin marně snažil vdechnout svému stříbrno-černému monopostu život zpět. Nepovedlo se. Nakonec se ze zádi monopostu vyvalil bílý kouř a bylo jasné, že Mika Häkkinen odstoupí jen pár zatáček před cílem z prvního místo.

Po opuštění svého monopostu Fin zamával všem fanouškům. Zpět do boxů ho dovezl na svém autě David Coulthard. Zdálo se, že vše Mika vzal sportovně. Po rozhovorech se však potvrdilo, že opak byl pravdou. „Bylo by dobré se zavřít do obytného vozu s několika flaškami punče a vypít je. Musím se z toho dostat.“

Fin také uznal, že možná problémy s jeho vozem způsobila jeho agresivní jízda. „Bylo by to tak snadné. Nemusel jsem tolik tlačit, ale prostě to nevyšlo,“ řekl tehdy smutně finský závodník.

Velký soucit měl se svým sokem i Michael Schumacher, který nakonec závod vyhrál. „Je mi opravdu líto Miky. Měli jsme dobrý závod, ale dokázal mě předjet během posledních zastávek. Bylo pro mě opravdu šokující ho vidět odstoupit jen pár zatáček před cílem.“

Miku Häkkinena čekalo ještě hodně nepříjemných odstoupení, než opustil formuli 1 a pověsil závodní kariéru na hřebík. Žádné se ale nemůže rovnat tomu z roku 2001 ve Španělsku.

Setkání Schumachera a Häkkinena po konci GP Španělska 2001.

Diskuse k článku

Napsat komentář