Jak je možné, že McLaren ještě pořád bojuje s Alpinem?

Lando Norris říká, že nemá ponětí, jak se jeho týmu McLaren podařilo udržet se v boji proti Alpine tak dlouho, vzhledem k výkonnostnímu rozdílu mezi vozy obou týmů.

Štítky: Alan Permane Alpine Lando Norris McLaren Zveřejněno 14. 10 2022 — Jiří Košta

Šance McLarenu porazit Alpine a získat čtvrté místo v poháru konstruktérů na konci sezony utrpěly značnou ránu v Suzuce, kde získal tým jen jediný bod oproti osmnácti Alpinu. Nyní zaostává o 13 poté, co se krátce vrátil dopředu po Singapuru.

Norris byl kompromitován kvůli nepovedenému startu před červenou vlajkou a dokázal se vrátit pouze na 10. místě, zatímco na straně garáže se rozhodnutí odložit přechod pneumatik do mokra na přechodné u Daniela Ricciarda příliš nepovedl.

„Špatně se to odhadovalo, bylo to těžké s vodním sprejem, vlastně také nebylo vidět jasnou čáru, nevěděli jsme, jestli budou přechodné fungovat – takže se tak trochu spoléháte na ostatní, jak na tom jsou, “ řekl Ricciardo.

„Mluvili jsme o tom v poslední šikaně, kde jsem udělal chybu. I tak jsme ale zůstali o kolo déle, což byla chyba.”

Ačkoli McLaren měl během závodu problémy, podle Andrease Seidela chybí monopostu rychlost samotná. A vzhledem k tomu, že výkon MCL36 byl letos obecně pod předsezonními očekáváními, Norris v Suzuce znovu poukázal na to, že cítil, že McLaren pro rok 2022 nemá co dělat v boji s Alpinem.

„Není to dobrá zpráva, ale ani překvapení. Jak už jsem řekl tolikrát, jsou mnohem rychlejší než my. Nemám ponětí, jak s nimi v šampionátu stále bojujeme. V tuto chvíli jsou pro nás jiná liga. A přesto jsme byli nějak napřed – možná ne po dnešku…“

Norris už na Alpine narážel kvůli tomu, co vnímal jako jeho výrazný podprůměrný výkon během sezony vzhledem k balíku, který má – a udělal to znovu po Suzuce.

„Jsem šťastný, že jsme s nimi byli schopni bojovat tak dlouho, ukazuje to, že jsme odvedli velmi dobrou práci ve všech ostatních oblastech, se spolehlivostí, maximalizací našich výkonů, využíváním příležitostí a neděláním chyb.

Ve všech těchto oblastech museli dopadnout mnohem hůř než my, aby byli v šampionátu jen před námi s vozem, který mají. Takže… to není překvapení. V tuto chvíli to opravdu není velký boj, protože jsou mnohem rychlejší. Ale budeme to zkoušet dál. To ano. Stále se snažíme omezit bodovou ztrátu, kterou v tuto chvíli máme.”

Sportovní ředitel Alpinu Alan Permane oprášil Norrisovy komentáře o velikosti bodového rozdílu a řekl, že záleží jen na „pohodlí“ a že Alpine nevěnuje McLarenu moc pozornosti – místo toho se soustředí na poražení Mercedesu (který je o 244 bodů napřed).

„Lando to pořád říká, že? Jen nechápu, proč pokračuje. Asi jsme ho zklamali. Mnohem více se soustředíme na Mercedes. Snažíme se porazit Mercedes. A samozřejmě jsme měli v Singapuru obrovský neúspěch, ale myslím, že tady je to zpátky v normálu a představoval bych si, že v příštích závodech můžeme udělat to samé. Auto je zjevně rychlejší a myslím, že se přibližuje těm nejlepším.”

Norrisovo veřejné pohoršení možná slouží jako něco jako neúmyslná reakce pro jeho frustraci z letošního monopostu McLarenu – něco, co by bylo přirozené, protože má smlouvu s McLarenem až do roku 2025 a letos předvedl vynikající úroveň a naprosto dominoval v týmu.

Mahindra představuje pět nových elektrických SUV s platformou Volkswagenu