Jak F1 zamýšlí uvést uhlíkově neutrální paliva

Formule 1 zveřejnila video, které vysvětluje podstatu syntetických paliv pro motory nové generace. Nabízíme přepis řečeného.

Štítky: e-paliva Pohonné jednotky Zveřejněno 24. 04 2023 — GPF1.cz

“Formule 1 má bohatou historii v překonávání hranic technologií. Od počátků aerodynamiky až po účinnost moderních hybridních motorů, která mění pravidla hry, se F1 neustále posouvá směrem k budoucnosti. A další revoluce je za rohem.

Spolupracujeme se všemi hlavními výrobci paliv v F1 na vývoji 100% udržitelného, běžně dostupného paliva, které bude zavedeno s novou generací hybridního motoru v roce 2026. Ale co je to udržitelné palivo? Jak se vyrábí? A jak by mohlo ovlivnit vás?

Naše palivo bude udržitelné, protože nebude zvyšovat celkové množství uhlíku v atmosféře. Přesto však budeme schopni pohánět 1,5 miliardy osobních a nákladních automobilů na celém světě, udržovat v provozu velké logistické sítě a pracovat se stávající palivovou infrastrukturou po celém světě.

Abychom to dokázali, začneme s extrakcí uhlíku ze stávajících zodpovědných zdrojů. Mohl by pocházet z nepotravinářské biomasy nebo odpadu z domácností, které mohou reagovat při teplotách nad 700 stupňů a přeměnit se na plyn, nebo dokonce zachytit oxid uhličitý přímo z atmosféry.

Tyto plyny pak projdou řadou složitých chemických reakcí, které je přemění na kapalné uhlovodíky neboli syntetické palivo. A protože budeme z prostředí odstraňovat tolik uhlíku, kolik ho do něj při použití v motorech vracíme, celková úroveň uhlíku zůstane stejná a nové palivo bude uhlíkově neutrální.

A jako u všeho v F1, na vrcholu skončí jen to nejlepší. Naše pravidla utváříme tak, aby bylo možné zkoušet a používat různé výrobní metody. Tato snaha o výrobu nejvýkonnějšího a nejudržitelnějšího paliva bude posouvat vývoj skrze soutěžní konkurenci. A nejenže toto nové palivo pomůže F1 dosáhnout ambiciózního cíle nulových emisí uhlíku do roku 2030, ale mohlo by mít i obrovský pozitivní dopad na způsob, jakým se všichni pohybujeme v každodenním životě.

Říkáme mu “drop-in”, protože ho lze použít ve vašem současném silničním voze. Umožní nám pokračovat v jízdě, aniž bychom museli stavět nová auta nebo provádět nákladné úpravy, a navíc využije stávající distribuční sítě. Tato udržitelná paliva tedy mohou mít zásadní vliv na život nás všech, protože sníží množství uhlíku vycházejícího z našich automobilů, pomohou F1 dosáhnout cílů nulových emisí uhlíku a nasměrují nás všechny k udržitelnější budoucnosti.”