Jaký byl jiný „nejhorší“ Hamiltonův rok ve formuli 1

Lewis Hamilton se trápí, monopost Mercedes W13 v jeho rukách nefunguje a Brit výrazně zaostává za stájovým kolegou Georgem Russellem. Otázkou je, zda pilot s číslem 44 dokáže zažít podobný návrat na vrchol jako v roce 2009, kdy měl také nekonkurenceschopný vůz.

Štítky: Historie Lewis Hamilton McLaren Mercedes Zveřejněno 6. 05 2022 — Lukáš Štěrovský

„Někteří o mě tvrdí, že jsem nikdy neměl špatné auto. Vůz z roku 2009 ale byl zdaleka nejhorší, jaký jsem kdy měl. A letošní mercedes je mu velmi blízko.“ Těmito slovy Hamilton přirovnal letošní stříbrný šíp k McLarenu MP4-24 z roku 2009.

Jednalo se o vůz, se kterým tým z Wokingu vstoupil do nové éry. Ta měla podobně jako letošní úprava pravidel za cíl snížit přítlak vozů a zlepšit předjíždění. Jenže zatímco ostatní stáje dokázaly ztracený přítlak (až 50 %) vykompenzovat, McLaren nikoliv.

„Už před testy jsem si říkal, že na tom nejsme dobře, ale tehdy jsem ještě neměl tolik zkušeností,“ vzpomíná Brit. „Jak je to špatné, jsme pochopili už na prvních testech…“

Následovalo půl roku trápení, během kterých Hamilton nedokázal dojet na stupních vítězů. Zlepšení nepřišlo ani s nasazením dvojitého difuzoru ve Španělsku. Jako klíčové se ukázalo doladění aerodynamiky v zadní části vozu, po kterém McLaren uspěl v Maďarsku. Do konce roku triumfoval Hamilton ještě v Singapuru a po strastiplném začátku skončil celkově pátý.

Celkový dojem tak nebyl špatný, ale sám Hamilton hodnotí první půlku sezony 2009 jako nejhorší závodní období svého života. Jenže zatímco tehdejší vůz McLarenu byl sice pomalý, ale odpovídal simulacím týmu v továrně, letošní mercedes se v tomto ohledu chová nevyzpytatelně. A tak je možné, že na úřadujícího vicemistra čeká ještě větší krize než v roce 2009…