Jackie Stewart pořád bojuje. Proti dyslexii, rakovině i demenci

Jackie Stewart je nejvíce známý jako trojnásobný mistr světa F1 z let 1969, 1971 a 1973, vítěz 27 velkých cen a pilot týmů BRM, Matra, March a Tyrrell. Možná už trochu méně je známý jiný jeho boj. S dyslexií a demencí, které jej obě zasáhly. Ale také rakovinou.

Štítky: Automobilist Jackie Stewart Zveřejněno 12. 06 2019 — Tomáš Richtr

Sir Jackie Stewart v úterý oslavil úctyhodné 80. narozeniny a dodnes je častým a aktivním návštěvníkem zákulisí velkých cen.

Ve věku 12 let nastoupil do studií, během kterých se potýkal s problémy. Terčem posměchu byl jak od dalších studentů, tak vyučujících. Za problémy byla nediagnostikovaná dyslexie. Stewart studia nedokončil a nastoupil k otci do garáže. Dyslexie byla Stewartovi poprvé diagnostikována až ve věku 41 let poté, co stejné příznaky projevoval jeho nejstarší syn Mark.

“Měl jsem ve škole problémy stejné jako táta,” vzpomíná Mark. “Lidé způsobí, že se cítíte hloupě, nazývají vás pitomcem. Můj táta se pak nechal vyšetřit a přišlo se na to, že má také dyslexii. Ulevilo se nám, že ani jeden z nás není idiot.”

Rodina bojovala také s rakovinou. Jackie Stewart měl rakovinu dvakrát, jeho manželka Helen jednou, stejně jako mladší syn Paul. To Jackieho Stewarta donutilo nechat členy své rodiny poctivě zkontrolovat každý rok. Při jednom z takových vyšetření v roce 2016 byla Helen zjištěna demence.

Demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejich podstatou jsou poté rozličné chorobné procesy a poškození, v Helenině případě frontotemporální lobární degenerace.

Na rodinu Jackieho Stewarta nová zjištění těžce dolehla, ale vzápětí je přestal brát ne jako ránu osudu, ale jako soupeře. O Helen se nyní nonstop stará osm sester a Stewart založil nadaci Závod proti demenci, která si dala za cíl tuto nemoc porazit.

Tým českých digitálních umělců Automobilist v exkluzivní spolupráci s Jackiem Stewartem představil sérii digitálních posterů a printů. První z nich rozšiřuje sérii přileb. Druhý vzdává hold Stewartově přezdívce “Létající Skot”. Třetí v omezeném vydání 500 kusů respektuje Zelené peklo, které Jackie Stewart dokázal třikrát vyhrát. Čtvrtý poster a digitální print připomínají vítězství ve Velké ceně Itálie na Monze roku 1969. Závod, který v cíli viděl čtyři piloty v rozmezí 0,19 sekundy! Byli jimi první Jackie Stewart, Rakušan Jochen Rindt, Francouz Jean-Pierre Beltoise a Bruce McLaren.

Výtěžek z prodeje těchto artiklů půjde na konto nadace Závod proti demenci.

Diskuse k článku

Napsat komentář