Horner: u nových pravidel bude nejdůležitější svoboda

Podle šéfa Red Bullu je důležité, aby v nastávající změně pravidel měly týmy určitou svobodu, díky které se od sebe budou jednotlivé monoposty odlišovat.

Štítky: Christian Horner F1 2026 Red Bull Zveřejněno 19. 06 2024 — Dominik Kovář

Rok 2026 je pro svět F1 rokem radikálních změn. Vědom si toho je i šéf Red Bullu Christian Horner, který má v F1 a FIA plnou důvěru při finalizování pravidel nové éry. Téměř u každé radikální změny pravidel jsme byli svědky dominantního týmu, který nová pravidla vychytal nejlépe. Horner si toho je vědom a dodává, že budou nutné kompromisy.

“Je to ošemetné, že? Jak říkával Colin Chapman, ukaž mi pravidla a já se rozhodnu, jestli se zúčastním nebo ne. Myslím si, že je to pro všechny stejné, kompromisy existovat budou. Nejdůležitější je dostatek volnosti, aby všechny vozy nevypadaly stejně,” řekl Horner.

Horner dále chválí FIA za to, že si uvědomuje důležitost rovnováhy výkonnosti mezi pohonnou jednotkou a aerodynamikou vozu. Ostatně není to tak dávno, kdy Red Bull zápasil se slabším výkonem Renaultu a skvělá práce Adriana Neweyho a jeho kolegů v oddělení aerodynamiky přicházela vniveč.

“Máme rozpočtový strop a inženýrská kreativita tu je proto, aby to nebylo pouze o baterii a motoru, nýbrž kombinaci podvozku a motoru. Pokud nemáte nejlepší motor, vykompenzujete si to na podvozku a nebo naopak.”

“Myslím si, že jde o nalezení rovnováhy, což si Nikolas (Tombazis, ředitel FIA pro monoposty) velmi dobře uvědomuje a doporučení, která se vrátí, budou rozumná.”