Honda bude mít v závodě ještě méně výkonu než obvykle

Fernando Alonso potřebuje pro GP Bahrajnu nový motor. Ten původní se mu porouchal v nejméně vhodný okamžik: během druhé části kvalifikace. Situace je o to horší, že nový motor nelze před závodem nakalibrovat.

3 Štítky: Fernando Alonso Honda McLaren Zveřejněno 15. 04 2017 — Tomáš Richtr

Už tak Fernanda Alonsa a tým McLaren-Honda čekal s ohledem na formu týmu v Bahrajnu náročný víkend. Nyní je to o to horší, že Alonso bude potřebovat nový motor, který ale tým nestihne na závod řádně připravit.

„Je to škoda, to kolo bylo dobré,“ řekl Fernando Alonso o důležitých okamžicích během druhé části kvalifikace. „Ve srovnání s první částí kvalifikace jsem se zlepšil o půl sekundy, takže jsme měli na třinácté, čtrnácté, dvanácté místo – záleželo by na ostatních. Ale v nájezdu do poslední zatáčky motor selhal. Do boxů už jsem dojel setrvačností.

Už tak nás čekal náročný závod, ale takhle to bude o to těžší. Musíme vyměnit pohonnou jednotku a nemáme šanci ji nakalibrovat. Znamená to, že závod pojedeme nejspíš bez veškerého dostupného výkonu, kterého už tak není moc.

Doufám, že inženýři motor správně nastaví, ale vždycky je lepší mít k dispozici nějaký trénink, aby se to dalo nakalibrovat. Očekávám tak velmi náročný závod. Už tak jsme jej čekali náročný, ale teď to bude ještě horší. Obvykle potřebujeme nějakou pomoc od soupeřů, zítra té pomoci budeme potřebovat ještě více.“

Problémem na autě Fernanda Alonsa spočívá v jednotce hybridního motorgenerátoru. Ten se v Bahrajnu neobjevil poprvé. Týmový kolega Stoffel Vandoorne měl stejné problémy během pátečních tréninkových jízd. Dodavatel motorů Honda ale v této chvíli nezná příčiny selhání MGU-H, které má vliv také na jednotku spalovacího motoru.

„Neznáme pravou příčinu, ale jedná se o mechanické selhání MGU-H, vysvětlil šéf Hondy pro motorsport Yusuke Hasegawa. „Jedná se o něco kolem ložisek, zadírají se. Už se to tu stalo potřetí, co je politováníhodné. Všechny jednotky jsou mrtvé, takže je musíme vyměnit. Zatím nechápeme, proč zrovna tady se to stalo třikrát za sebou. Máme podezření na vysoké teploty v Bahrajnu.“

Nedá se tedy vyloučit, že se problém nebude opakovat během závodu. Fernando Alonso strávil s Hasegawou dlouhé chvíle vzájemnými diskuzemi. Alonso prozradil, že v této chvíli jej říditelnost motoru ani moc nezajímá.

„V této chvíli nejsme schopni odjet kolo nebo absolvovat kvalifikaci. Takže mě říditelnost motoru nezajímá, když nedojedeme do cíle závodu. Nedokážu dokončit ani kvalifikaci,“ řekl Alonso.

Diskuse k článku

3 komentáře: “Honda bude mít v závodě ještě méně výkonu než obvykle”

 1. Jakub McL napsal:

  Nabízím 13 motorů Honda původně určených do vozů F1, výkonostně však vhodné pro závody GP3. Počet motorů by měl (pokud nenastanou nečekané komplikace) plně pokrýt 3 závodní víkendy. Cena dohodou! Tomu, kdo je bude chtít, však příliš platit nehodlám.

 2. agentF napsal:

  Tohle už je vážně moc. FA nikdy nepatřil k mým oblíbeným jezdcům, ač uznávám že je to jeden z nejlepších pilotů ve startovním poli a tohle si vážně nezaslouží. Patřím k fanouškům McLarenu, a neumím si představit, že bych tým „opustil“ ale FA by to měl udělat co nejdříve. Ten si takové auto opravdu nezaslouží. Moc se mi líbí myšlenka, že by závodil příští rok pro Renault a nebo rovnou pro Mercedes. 🙂 Ale pryč z McLarenu, opravdu! A Honda by měla udělat to samé. Prostě na to nemá a místo toho, aby se postupně zlepšovali tak dělají přesný opak. A vedení stáje? Jak Pat a Mat. Omlouvám se za delší komentář, ale potřeboval jsem to vše napsat. 😉

 3. Honza napsal:

  Doufam ze po teto sezone McLaren prejde na motory Mercedes a Honda z F1 odejde nadobro. Lituju Sauber pokud se spolu spoji, za ty prachy to nestoji. Za 3 roky neprisli s poradnym motorem a to co maji tuto sezonu je naprosta ostuda.

  Alonso po tehle sezone prejde k Renaultu. Je to plne logicka volba – tovarni tym s tovarnim motorem – navic potrebuji kvalitniho pilota.

Napsat komentář