Honda ve voze Alonsa neselhala. Španěl svojí rychlostí zmátl software

Pohonná jednotka Hondy v Alonsově voze během kvalifikace na Grand Prix Belgie neselhala – co se mechanické stránky týče. Španěl svojí agresivní jízdou pouze zmátl software motoru natolik, že špatně vyhodnotil Alonsovu pozici na trati a usoudil, že v daném úseku postačí jezdci nižší výkon.

Štítky: Fernando Alonso GP Belgie Honda Pohonné jednotky Zveřejněno 27. 08 2017 — Lukáš Štěrovský

Poté, co se Alonso ve druhé části kvalifikace vyvezl za Vandoornem, to u McLarenu vypadalo na postup do posledního segmentu. Jenže mezi jedenáctou a dvanáctou zatáčkou přišla týmu skrze rádio klasická zpráva: „Žádný výkon…“

Výkon pohonné jednotky Honda klesl o 160 koňských sil. Důvod? Nejednalo se o selhání vozu, ale o chybu systému, který Alonso popletl svojí rychlostí. V daném kole se totiž poprvé během kvalifikace prohnal zatáčkou Pouhon na plný plyn. To zmátlo zařízení Hondy, které sleduje, kde na okruhu se vůz nachází.

Japonský motorář totiž využívá takový algoritmus, který rozeznává zatáčky skrze uvolnění plynového pedálu. A jelikož Alonso v daném kole – oproti těm minulým – plyn v zatáčce neuvolnil ani na moment, systém nezaznamenal, že vůz projel zatáčkou.

Software tak vyhodnotil, že Alonso stále vyjíždí z předchozí zatáčky Liege (která je z kopce), a usoudil, že Španělův agregát nepotřebuje více energie. Zatímco pilot McLarenu ve skutečnosti byl už na rovince mezi jedenáctou a dvanáctou zákrutou.

Z komentáře šéfa Hondy Yusuke Hasegawy lze dokonce vyčíst náznaky nepřímého obvinění Alonsa, když prohlásil, že: „Pilot někdy provádí odlišné činnosti, což může zmást systém“. Později však přiznal, že Honda bude muset změnit některé procedury, aby se už podobná záležitost neopakovala.

Alonso: Mohli jsme být v první řadě, nebýt slabého motoru

Diskuse k článku

Napsat komentář