Honda ve formuli 1 zůstává i příští rok

Honda ve formuli 1 fakticky zůstává ještě příští rok. I když se japonská automobilka rozhodla soutěž opustit kvůli údajným strategickým záměrům, její nasazení bude pokračovat.

Štítky: Honda Pohonné jednotky Red Bull Zveřejněno 7. 10 2021 — Tomáš Richtr

Týmy Red Bull a AlphaTauri budou také příští rok závodit s motory Honda. Pro příští rok japonská automobilka chystá novou specifikaci, která bude až do roku 2025 pravidly zmrazena. Jakési autorství motoru (duševní vlastnictví) bude nadále patřit Hondě. Ta se ale domluvila s týmem Red Bull na využívání tohoto duševního vlastnictví.

Red Bull přitom založil svou motorářskou divizi Red Bull Powetrains, do které převádí řadu významných zaměstnanců Hondy, ale také Mercedesu. Příští rok bude Honda poskytovat inženýrskou podporu přímo na závodní dráze a samotné motory bude také sestavovat. Od roku 2023 už bude motory vyrábět a servisovat Red Bull Powetrains v Anglii.

Co bude dál, je otázkou. Technická specifikace motorů zůstane stabilní pro roky 2022 až 2025, než bude v roce 2026 představena nová generace pohonných jednotek F1. O tom, jaká bude, se v současnosti velmi intenzivně jedná. Cílem není jen nižší nákladovost na vývoj, výrobu a servis, ale také směr k ekologické udržitelnosti, divácké atraktivitě a hlavně možnost přilákat nové výrobce. Pokud by ti neměli zájem, nemá smysl měnit specifikaci motorů, protože taková změna je extremně nákladná, jak ostatně přechod na současnou generaci pohonných jednotek ukázal.

V zákulisí se intenzivně jedná o budoucím vstupu značek Audi nebo Porsche ze skupiny Volkswagen, právě po roce 2025. Zda by se tak stalo v podobě exkluzivního partnertsví s Red Bullem, který by tak do světa automotive předal současný projekt Hondy, nebo by Porsche či Audi vstoupily jako samostatné týmy, to není zatím zcela jasné. Ale o nové podobě motorů musí být jasno nejpozději na začátku roku 2023.

Red Bull se rozloučí s Hondou speciálním zabarvením během GP Turecka, která je náhradou za domácí závod Hondy, Velkou cenu Japonska, která byla i letos zrušena.

Honda oznámila, že se motorsportu na čtyřech kolech bude věnovat pod jedinou divizí, Honda Racing Corporation. Ta bude v dalších letech úzce spolupracovat se značkou Red Bull.